reklamı kapat

POPÜLER

Mark Zuckerberg de Twitter’da hack’lenenler kervanına katıldı

İnternet bu aralar hack’lenen Twitter hesaplarıyla çalkalanıyor. Pek çok ünlü YouTube yayıncısının hesaplarının hack’lenmesinin yanı sıra Katy Perry, Kylie Jenner, Tenancious D gibi klasik medya ünlülerinin de hesapları hack’lenen hesaplar kervanına katıldı bile. Hafta sonu hacker’ların ele geçirdiği hesaplardan bir diğeri ise Mark Zuckerberg‘e ait.

Görünen o ki Mark Zuckerberg bile parolasını koruma ve değiştirme konusunda başarılı bir isim değil. Hafta sonu The OurMine Team tarafından Twitter ve Pinterest hesabı hack’lenen Facebook CEO’sunun hesabını kaybetmesinin sebebi sosyal platformlarında aynı şifreyi kullanması. Geçtiğimiz ay LinkedIn‘in verilerinin sızdırılması üzerine bazı kullanıcıların şifrelerinin de sızdırıldığı bildirilmişti. Mark Zuckerberg’in şifresi de onlardan biri. Ne yazık ki Zuckerberg aynı şifreyi Pinterest ve Twitter için de kullanmış. Neyse ki Facebook’un CEO’su kendi sosyal platformu için farklı bir şifre kullanmayı akıl edebilmiş.

Zuckerberg Twitter’ını 2012’den beri kullanmıyor o yüzden bu durum çok ciddi bir sorun değil. Ancak Zuckerberg’in parolası “dadada” olarak açıklandı ki eğer bu doğruysa işte bu ciddi bir sorun. Veri gizliliği ve kişisel hesap korunumunun bu kadar önemli olduğu zamanlarda Facebook’un CEO’sunun Twitter ve LinkedIn parolası için “dadada”yı seçmiş olması oldukça komik ve üzücü.

OurMine Team Zuckerberg’in Facebook’unu da hack’lediğini ve Instagram’ını kontrol ettiğini ifade ediyor ama bu konuda herhangi bir kanıt olmadığı gibi Facebook da böyle bir durumun gerçekleşmediğini belirtiyor. Zuckerberg’in hesapları geri alındı ve bu olaydan minimum zararla kurtulmayı başardı ancak benzer parola seçimlerine devam ederse başı daha çok ağrayacak gibi.