reklamı kapat

POPÜLER

Facebook Messenger kullanıcı sayısıyla Instagram’ı ikiye katladı

En fazla tercih edilen mesajlaşma uygulamalarından biri olan Facebook Messenger kullanıcı sayısını artırmaya devam ediyor. Messenger hızlı büyümesiyle Instagram’ın iki katı kullanıcıya erişmeyi başardı.

Bir zamanlar Facebook‘un bünyesinde yer alan, daha sonra ayrı ancak Facebook ile bağlantılı bir uygulama olarak kullanıma sunulan Messenger popülerliğinden hiçbir şey kaybetmiyor. Facebook arkadaş listenizde ekli olan herkesle rahatça sohbet etmeye olanak sağlayan uygulama kendi kullanıcı rekorunu kırdı. Geçtiğimiz yaz aylarında Facebook Messenger’ın 1 milyar kullanıcıya eriştiği açıklanmıştı. Henüz aradan bir sene geçmeden kullanıcı sayısının 1.2 milyara yükseldiği resmen duyuruldu.

Facebook Messenger hemen elimizin altında olması, Facebook hesabı olan herkesle hızlıca iletişim kurmamızı sağlamasıyla oldukça pratik. Buna rağmen mesajlaşma özelliği Facebook’tan ayrı bir uygulama olarak kullanıma sunulduğunda kullanıcıların bir kısmı bu duruma tepki göstermişti. Ancak bu tepkiler uygulamanın kullanım oranında ciddi bir düşüşe neden olmadı. Ardından platform görüntülü durum güncellemeleri, mesajlara emojilerle cevap verebilme ve ödeme yapabilme gibi yeni özelliklerle karşımıza geldi. Ancak kullanıcı artışında bu yeniliklerin pek bir etkisi olduğu düşünülmüyor. Aksine asıl etkiyi başka bir yenilik sağladı. İnternet bağlantısı yavaş veya akıllı telefonu eski olanlara özel olarak hazırlanan Facebook Messenger Lite platformun ivme kazanmasına yardımcı oldu. Daha önceden bu uygulamayı kullanma şansı olmayanlar da aktif kullanıcılar arasında katılmış oldu.