reklamı kapat

POPÜLER

Steam’den sonra Xbox One’da da oyun iade dönemi başlıyor

13 Nisan 2017

Dijital oyunlarda iade dönemi çapını genişletiyor. Valve‘den sonra Microsoft da dijital iade servisini test etmeye başladı.

Steam üzerinden oyun iade sistemi duyurulduğunda oldukça sevinmiştik. Zaman zaman bir hevesle alınan oyunlar beklentiyi karşılayamadığında, en fazla bir saat oynanarak kütüphanenin derinliklerine itilirken; optimizasyon sorunu gibi önemli problemlerle boğuşan “defolu” oyunlar ise oyuncuya direkt para kaybı olarak yansıyordu. Steam’le beraber PC oyuncularını yavaş yavaş korsandan uzaklaştırmışken, bu tarz bir bahane oyuncuları yeniden korsana yönlendirebiliyordu. Ancak oyun iade sistemiyle bu bahaneyi de rafa kaldıran Steam’in ardından Microsoft da kolları sıvamış.


Xbox One için dijital iade sistemi test eden Microsoft, bu sistemi şimdilik alfa kullanıcılarına sunuyor. Testin ne zaman tamamlanacağı ya da tüm kullanıcılara sunulup sunulmayacağı şimdilik belirsiz. Ancak servisin onaylanması durumunda Xbox One oyuncuları satın aldıkları oyunlar 2 haftadan eski değilse ve maksimum 2 saat oynanmışsa iade edebilecek. Söz konusu iadelere indirilebilir içerikler (DLC) ve season pass’ler dahil değil.

Sistemi “Siz istediniz, biz dinledik” diyerek duyuran Microsoft, oyunculara seçim özgürlüğü verebilmek adına Microsoft Store’da satın alma deneyimini geliştirdiklerini belirtiyor. Oyun iadelerinin sadece Xbox One için olmadığını da belirtelim. Windows 10 kullanıcıları da aynı şekilde Windows Store’dan aldıkları oyunları koşullar dahilinde iade edebilir. E3’te yeni sistemle ilgili detaylı bir duyuru olup olmayacağını ise göreceğiz.

YORUMLAR