reklamı kapat

POPÜLER

Steam oyun iade politikasını genişletiyor

Valve‘in dijital oyun kütüphanesi Steam, oyun iade politikasını esnetiyor. Yanlışlıkla aldığınız, alıp beğenmediğiniz ya da bilgisayarınızın kaldırmadığı oyunları iade etmek mümkün. Bazı şartlarla tabii…

Steam artık hemen hemen her alışveriş için kullanıcının iade sebebi ne olursa olsun iade gerçekleştireceğini açıkladı. Oyunu aldıktan sonra 14 gün içinde Steam’e başvurabilir, iade talebini iletebilirsiniz. Üstelik oyunu indirmiş olup olmamanız da önemli değil. Ancak iade politikasının suistimal edilmemesi için oyunu belirli bir oynanış saatinin altında deneyimlemiş olmanız gerekiyor. Oyunu 2 saatin altında bir sürede oynadığınız sürece iadeniz gerçekleşebilir. Böylelikle alıp beğenmediğiniz ya da bilgisayarınızın çalıştırmadığı oyunları da iade edebiliyorsunuz. Ancak 2 saatin oldukça uzun bir süre olduğunu da göz önünde bulundurmak gerekiyor. Büyük yapımları bir kenara koyarsak pek çok oyunu 2 saatin altında bitirmek de mümkün.

İadeler sadece oyunlar için değil indirilebilir içerikler, ön siparişler ve oyun içi ödemeler için de geçerli. İndirilebilir içerikleri deneyimlemediğiniz sürece ya da direkt olarak oyunun karakterine etki edecek bir içerik olmadığı sürece, oyunlar için geçerli olan iade kurallarını uygulanabiliyor. Oyun için ödemelerde ise Valve’in geliştirdiği uygulamalar için 48 saatlik bir sınır söz konusu. Tabii yine burada da oyun için eşyaların deneyimlenmemiş, değiştirilmemiş ya da transfer edilmemiş olması gerekiyor. Valve’e ait olmayan oyunlar için geri ödeme yapılamıyor ancak oyun geliştiricisi böyle bir seçenek sunuyorsa iade söz konusu olabiliyor.

Steam geri ödemeyi ise ya Steam cüzdanınıza ya da ödeme yaptığınız yöntemle kartınıza aktarıyor. Ancak her ödeme yöntemi geri ödeme yöntemini desteklemeyebilir. Böyle bir durumda tekrar Steam cüzdanınıza ödediğiniz miktarın tamamı yatırılıyor. Türkiye’de geri ödemeyi kabul eden bankaların listesine buradan ulaşabilirsiniz. İadeler ile ilgili daha detaylı bilgiyi ise Steam’in resmi açıklamasından edinebilirsiniz. Yakında Steam’in büyük yaz indiriminin başlayacağı düşünüldüğünde, Valve’in iade politikası oyuncuları pişmanlıktan kurtaracak gibi görünüyor.