reklamı kapat

POPÜLER

İnanmak istiyoruz: Half-Life 3 geliştiriliyor

Bu sefer gerçekten heyecanlanabiliriz! Yıllardır beklediğimiz oyun… Hakkında teoriler ürettiğimiz, etkinliklerde ipuçları aradığımız, Gabe Newell’ın şapkasından, konuşmalarına kadar şifre çözerek bir şeyler öğrenmeye çalıştığımız o oyun gerçekten geliyor. Yani en azından geliştirildiği söyledi. Tabi bunu söyleyen Gabe Newell değil. Kabul ediyoruz şu an biraz umutlarımız sallantıda ancak Counter-Strike‘ın yaratıcılarından Minh-Le, goRGNtv ile yaptığı röportajda net bir şekilde oyun ile ilgili çeşitli materyallere tanık olduğunu söyledi.

Ancak Minh-Le o kadar da emin değil. Oyuncuların daha çok acı çekmesine mi sebep olur bu haberimiz bilemiyoruz ama biz biraz acı çekiyoruz. “Half Life evrenine ait bir şeyler gördüğümü söyleyebilirim ve oyunun geliştirildiğini söylesem sanırım kimse için sürpriz olmaz.” diyen Minh-Le oyunun konsept çizimlerini de gördüğünü söylüyor. Minh-Le bize bir umut verdi ama çok da sağlam gibi değil. Ancak geçmişten bugüne Half-Life 3 dedikodularına şöyle bir bakacak olursak belki de Min-Le’nin sözleri en sağlamı olabilir.

alyx_head1
Half-Life 3’e ait en büyük bilgi sızdırmasını 2012’de yaşamıştık. ValveTime isimli sitede Half-Life 2 – Episode 3’ün konsept çizimleri olarak yayınlanan çizimler Alyx üzerine yoğunlaşmıştı. Episode 3 yerine Half-Life 3 çıkmasını bekleyen hayranlar bunları Half-Life 3 çizimleri olarak kabul etmişti. Daha önce bu çizimleri görmediyseniz, tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

Eylül 2012’de Half-Life 3’ün açık dünya oyunu olacağı ve 2013’ten sonra çıkışını gerçekleştireceği dedikoduları bir anda interneti sarmıştı. Bazı kaynaklar oyunun baştan revize edildiğini ve gelişim sürecinin oldukça düzensiz olduğunu iddia etmişti.

3
Geçen yıl haziran ayında yukarıdaki resim internete düşerek ortalığı karıştırmıştı. Valve’in hata, gelişim takip programı Jira üzerinden sızan bilgiler de ortalığı alevlendirmeye yetmişti.

4
Ağustos 2013’te Valve’in seslendirme sanatçısı John Patrick Lowrie‘in Half-Life 3’ün geliştirilmediği üzerine söylediği sözler ise tam bir kaos yaratmıştı. Lowrie daha sonra konuşmalarının yanlış anlaşıldığı ve projeler nihayete erene kadar seslendirme yapanlara bilgi verilmediğini söylemişti. Lowrie’nin bu gereksiz çıkışı ardından yaptığı açıklama ise akıllardaki soru işaretlerini silmeye yetmemişti.

Ekim 2013’te gerçekleşen bir güvenlik açığı ile iki farklı Half-Life 3 ekibinin olduğu sızdırılmıştı. Çekirdek kadronun 10 kadar üyesi olduğu söylenirken diğer grup 46 kişiden oluşuyordu.

Ekim 2013 sonunda ise “bu sefer oldu” dedirten bir haber geldi. Avrupa Patent Bürosu’ndan Half-Life 3’ün isim hakkının satın alındığını iddia eden ve görsel yayınlayan bu haber daha sonra Valve tarafından yapılan açıklamayla yalanlandı.

4PABJCU
Ve son olara Minh-Le’nin açıklaması ile oyunun geliştirildiğini öğrendik. Oyunun gelip gelmeyeceği belli değil, kimse umudunu da kaybetmiş değil. Ancak oyunun çıkışı üzerine yapılan spekülasyonlar o kadar fazla ki oyun daha çıkmadan efsane haline geldi. Öyle ki oyunun çıkışının bu heyecanı öldürebileceğinden korkmaya başladık. Haberdeki derlemeler oyunla ilgili gerçekleştirilen iddiaların yarısı bile değil üstelik. Ne dersiniz Half-Life 3 duyurusunu Minh-Le’nin açıklamasının ardından E3‘te gerçekleştirirler mi?