reklamı kapat

POPÜLER

iran

Bir sektörün çöküşü; otomotiv sektörü yedek parça bulamıyor

İran Esnaf Kontrol Dairesi Başkanı Ali Rıza Nikayin ülkenin otomotiv sektöründeki yedek parça sorunları hakkında konuştu. Bu sorunun bir çok sürücünün mal ve can kaybına yol açabilecek seviyelerde olduğuna değindi.

Nikayin, “Ülkede sahte ve kalitesiz yedek parça üretimi endişe verici boyutlara ulaştı. Orijinal yedek parçalar ithalatta çıkartılan zorluklar nedeniyle gümrüklerde bekletiliyor.” dedi. İran’da yeteri kadar orijinal yedek parça bulunmaması nedeniyle piyasadaki sahte ürün sayısının git gide arttığını söyleyen Nikayin, “Kalitesiz sahte yedek parçalar orijinal kutularda piyasaya sürülüyor. Tamirhanedeki ustalar bile bunları orijinallerinden ayırt etmekte zorlanıyor. Bu durum nihai kullanıcının kontrol dairesi ve esnaf odalarına şikayetlerine neden oluyor.” şeklinde konuştu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Nikayin, söz konusu üretimin daha çok otomobillerin hassas parçalarıyla ilgili olduğunu belirterek, “Fren sistemlerindeki sahte yedek parçalar araçların durma zorluğu tehlikesiyle karşı karşıya kalması anlamına gelmektedir.” ifadelerini kullandı.

İlginizi çekebilir

Geleceğin “uçan komandolarına” erken bakış