reklamı kapat

POPÜLER

ikinci el otomobil

Yerli otomobil hakkında önemli bir özellik açıklandı

Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu’nun (TOGG) CEO’su Gürcan Karakaş’ın yaptığı son açıklamalara göre yerli otomobil çok konuşulacak bir özelliğe sahip olacak.

Yerli otomobilin tanıtım tarihine çok az bir süre kala, Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu modele ait dikkat çekici bir açıklama yaptı. Yapılacak aracın “otomobilden fazlası” olacağını dile getiren yetkililer, yerli otomobilin özel bir asistan görevinde olacağını söyledi. Buna göre araç internete bağlı olan tüm cihazlarla bağlantıya geçerek onları kontrol edebilecek.  Buzdolabı, ocak, alarm sistemleri, ısıtıcı gibi elektronik cihazlar ayrı uygulamalara gerek olmadan otomobil üzerinden kontrol edilebilecek. Yetkililer bu özellik sayesinde hem sürücü hem yolcular için akıllı bir asistan olacağını dile getiriyor. Yakın zamanda prototipinin tanıtılması beklenen modelin elektrik-elektronik sistemlerin günümüz teknolojisinin ilerisinde olacağı, önümüzdeki 5 yıl boyunca demode olmaması için uğraşıldığı da gelen bilgiler arasında.

Yerli otomobil ne zaman tanıtılacak?

Yerli otomobil Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın açıklamasına göre çok yakında görücüye çıkıyor. Kısa süre önce konuşan Varank, “Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu, aralık ayında ön gösterim araçlarını kamuoyuna tanıtacak” açıklamasında bulundu. Birden fazla model ya da bir modelin farklı versiyonları şeklinde gelecek izlenimi oluşturan araç, biliyorsunuz uzun süredir merakla bekleniyor. Geçtiğimiz aylarda bir gazeteciye gösterilen model için Varan aynı zamanda “bu proje elektrikli, otonom ve bağlantılı araç teknolojilerinin temelden dönüştürdüğü otomotiv endüstrisinde ülkemize bir fırsat penceresi sunacak” da dedi. Yerli otomobilin satışına ise 2022 gibi başlanacağı düşünülüyor. Gelişmeleri LOG.com.tr’den takip edebilirsiniz.

İlginizi çekebilir

Octavia çarpışma testi