reklamı kapat

POPÜLER

otomotiv

Otomotiv pazarı için “Ocak-Ekim” verileri açıklandı

Otomotiv Sanayii Derneği tarafından dönemsel olarak paylaşılan veriler arasına eklenen Ocak-Ekim döneminde otomobil segmentinin gerilemesi dikkat çekiyor.

Otomotiv Sanayii Derneği, Ocak-Ekim dönemine ait üretim ve ihracat adetleri ile pazar verilerini açıkladı. Tabloya göre, yılın ilk on ayında toplam otomotiv üretimi bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 3 artarak 1 milyon 29 bin 733 adet gerçekleşmiş durumda. Alt başlıklara doğru indiğimizde ise çip krizi ile boğuşan otomobil segmentinde üretimin yüzde 5 azalarak 635 bin 745 adet olarak gerçekleştiğini görüyoruz. Traktör üretimiyle birlikte toplam üretim ise 1 milyon 75 bin 553 oldu. Bu dönemde, otomotiv sanayisinin kapasite kullanım oranı yüzde 63 olarak gerçekleşti. Araç grubu bazında kapasite kullanım oranları ise hafif araçlarda (otomobil + hafif ticari araç) yüzde 63, ağır ticari araçlarda yüzde 59, traktörde yüzde 73 seviyesinde.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Otomotiv toplam pazarda yükselişte

Yılın ilk on ayını kapsayan dönemde toplam pazarın geçen yıla göre yüzde 6 artarak 642 bin 110 adet düzeyinde gerçekleşmesi de öne çıkan rakamlar arasında. Bu dönemde, otomobil pazarında da yüzde 2 oranında artışlar ve 475 bin 312 adetlik seviyenin yakalandığını görüyoruz. Son 10 yıllık ortalamalar dikkate alındığında Ocak-Ekim döneminde toplam pazar yüzde 2, otomobil pazarı yüzde 4, ağır ticari araç pazarı yüzde 1 artarken hafif ticari araç pazarı yüzde 4 oranında daralmış durumda. Bu dönemde, otomobil satışlarındaki yerli araç payı yüzde 40 olurken, hafif ticari araç pazarında yerli araç payı yüzde 55 olarak gerçekleşti.

İlginizi çekebilir

Cupra Born