reklamı kapat

POPÜLER

SpaceX Cupola

Karşınızda gelmiş geçmiş en güzel Dünya manzarasını sunacak SpaceX “Cupola”

SpaceX, biliyorsunuz kısa süre içerisinde uzaya ilk defa sivil çıkaracak. İşte bu görev için bugün tasarlanan Crew Dragon’un Cupola bölümü görücüye çıkarıldı.

Uzaya ilk defa astronot değil sivil taşıyacak ve bu konuda bir ilke imza atacak SpaceX,  toplam dört kişilik görevi bir sorun olmazsa çok yakında yapacak.

Bu Inspiration4 isimli görevde tam olarak Jared Isaacman, Hayley Arceneaux, Chris Sembroski ve Dr. Sian Proctor uzaya gidecek.

Daha önce bu kişiler için şimdiye kadar görülmüş en özel manzaralı tuvalete sahip olacaklar bilgisi ses getirmişti. Bilmeyenler için Falcon 9 roket ile uzaya gönderilecek Crew Dragon’un üstünde kubbe şeklinde camdan bir bölüm yer alıyor. İşte buna firma tarafından Cupola adı veriliyor.

Daha önce söylendiği kadarıyla aracın tuvaleti de tam olarak bu Cupola altında yer alıyor. Bu sayede araçtaki dört kişi de tuvaletlerini nefes kesici bir Dünya manzarasına karşı yapabilecekler. Aynı zamanda Cupola ile diğer nefes kesici manzaralar da izlenebilecek.

Crew Dragon’un sivil görev için yerleştirilen Cupola‘nın yerinde normalde ISS’e kenetleme için tasarlanan özel bir bağlantı sistemi yer alıyordu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

SpaceX tarafından uzaya gidecek siviller hakkında neler biliniyor?

Üzerinden geçmek adına görevdeki en önemli isim milyarder Jared Isaacman oluyor.”Inspiration4” isimli bu tarihi görevi mümkün kılan esas isim olan Isaacman, yanına gerçekten dikkat çeken isimler seçmiş durumda.

Örneğin Inspiration4 görevinde yer alan 29 yaşındaki Hayley Arceneaux, uzaya çıkan en genç ABD vatandaşı olacak.

Bugün açıklanan isimlerden Chris Sembroski‘nin 41 yaşında bir emekli pilot ve aktif Lockheed Martin çalışanı olduğu aktarılıyor. Dr. Sian Proctor ise 51 yaşında bir pilot girişimci ve eğitimci olarak tanıtılıyor.

İlginizi Çekebilir

Kısa süre önce önemli bir başarı elde eden uçan otomobil