reklamı kapat

POPÜLER

Qualcomm Snapdragon 4 serisi Snapdragon 775

Snapdragon 888’in yerini alacak işlemci için çıkan Leica detayı

Qualcomm, şu an elbette Snapdragon 888 işlemcisinin yerini alacak sürümü de geliştiriyor. İşte bu sürümden ilginç bir Leica detayı ortaya çıktı.

Qualcomm geçtiğimiz günlerde yakında tanıtılacak Snapdragon 775 ile gündeme geldi. Dün ise Snapdragon 888 Lite yolda denildi. 5G modem taşımayan tahmini adıyla 888 Lite’ın, 5G’nin olmadığı ülkelere özel “ucuz” amiral gemisi telefonlar için tasarlandığı aktarıldı. Qualcomm şimdi ise Snapdragon 888‘in yerini alacak olası adıyla Snapdragon 889 ya da Snapdragon 999 ile gündemde. Yine Roland Quandt‘tan gelen bilgiye göre yeni amiral gemisi işlemci SM8450 model adıyla geliştirme sürecine girmiş durumda. Bu işlemci için henüz çok fazla detay yok. İşlemciyi erkenden gündeme getiren ise tam olarak kodlarında bulunan “Leica 1” ibaresi oluyor. Bunun kamera modülü için kullanıldığı aktarılıyor ve buradan Qualcomm ile Leica arasında bir ortaklık kurulmuş olabileceği akıllara geliyor. Bu henüz kesin değil ancak firmanın bir sonraki amiral gemisi işlemcisi kamera / görüntüleme konusunda çok daha iddialı olacak izlenimi oluşturuyor.

Snapdragon 888 işlemci için detaylar şöyle

Yeni işlemci ilk olarak 5G modem (Snapdragon X60 5G) içine entegre yapısıyla fark yaratıyor. Snapdragon 865’e ayrı bir 5G modem konulması gerekiyordu ve bu çok ideal bulunmuyordu. Direkt olarak Samsung tarafından 5 nm üretim sürecinden çıkarılan SP888, tam olarak 1 x 2.84 GHz (Cortex-X1), 3 x 2.4 GHz (Cortex-A78), ve 4 x 1.8 GHz (Cortex-A55) kurulumunu kullanıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yeni işlemci aktarıldığı kadarıyla CPU tarafında yüzde 25 artış getiriyor. GPU tarafında ise yüzde 35‘lik bir artıştan bahsediliyor. Modelin GPU temelinde daha spesifik olursak Adreno 660 kullanıyor.

İlginizi Çekebilir

OnePlus’ın arkası renk değiştirebilen modeli