reklamı kapat

POPÜLER

microsoft

Microsoft, büyük çeyrek raporuyla aktif Windows 10 kullanıcı sayısını da açıkladı

Yazılım devi Microsoft, kısa süre önce son çeyrek raporunu açıkladı. Dev rakamlar veren firma ayrıca aktif Windows 10 kullanıcı sayısını da aktardı.

Microsoft, son çeyrek itibarıyla 41 milyar dolardan fazla gelir ve 15 milyar dolardan fazla net kar elde ettiklerini aktardı.

Yeni nesil konsollarının etkisiyle Xbox donanım gelirlerinin tam yüzde 232 artıran Microsoft, oyun gelirlerini ise yüzde 50 artırmış durumda. Açıklamaya göre Xbox içerik ve servis gelirleri de yüzde 34 gibi güzel bir artış görmüş.

Firma başlıkta da dediğimiz gibi Windows 10 için de bir açıklama yaptı. Firmaya göre şu an 1.3 milyar Windows 10 kullanıcısı bulunuyor. Aktarıldığı kadarıyla 365 paketinde 50 milyondan fazla abone var.

Teams’i günlük tam 145 milyon aktif kullanıcıya ulaştıran yazılım devi, Game Pass içinse bir rakam güncellemesi yapmadı. Burada son rakam halen 18 milyon abone olarak görünüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Microsoft için mevcut durum çok olumlu görünüyor

Firma bu yüzden geçtiğimiz aylarda iki büyük satın almaya imza attı. Şirket en son Nuance şirketini almış ve bunun için tam 19.7 milyar doları gözden çıkarmıştı. Bunun firma için LinkedIn’den sonraki en büyük alım olduğu aktarılmıştı.

Microsoft tarafının oyun dünyasındaki en büyük hamlesi ise geçtiğimiz aylarda Bethesda firmasını (Çatı şirket ZeniMax Media dahil ZeniMax çatısı altında yer alan id Software, Arkane Studios, Tango Gameworks, Alpha Dog Games, Machine Games ve Roundhouse Studios stüdyoları) satın alması olmuştu.

Bunun için 7,5 milyar dolar ödeyen firma, bu hamlesiyle Elder Scrolls, Fallout, Wolfenstein, Prey ve Dishonored gibi efsane olmuş oyunların da sahibi oldu.

İlginizi Çekebilir

Türkiye’de satılan Samsung Galaxy A52’nin içine yakında bakın