reklamı kapat

POPÜLER

WhatsApp

WhatsApp, sesli mesajlar için otomatik çeviri özelliği geliştiriyor

Pazarın en çok kullanılan anlık mesajlaşma uygulamalarından WhatsApp, bugün yeni bir özellikle daha gündemde. İşte bilinmesi gerekenler;

WhatsApp, ortaya çıktığı kadarıyla şimdilik sadece iOS tarafında kullanıcılara sesli mesajlar için çeviri imkanı tanıyacak. Aktif olarak test edilen özellik, şimdilik Android tarafında yer almıyor. Ancak sürecin ileride Android için de sunulması hemen hemen garanti sayılabilir.

Bu özellik sayesinde kullanıcılar gelen sesli mesajları yazılı olarak görebilecek ve istedikleri kısma hızlıca geçiş yapabilecek. Elde edilen verilere göre süreçte çeviri için WhatsApp’a ya da Facebook’a veri gitmeyecek, çevrilen mesajlara iki isim de erişemeyecek.

Ancak süreçte Apple’ın cihazlardaki yerleşik ses algılama sistemi çalışıyor ve istenirse sistemin gelişmesi için Apple’a veri gönderilebileceği aktarılıyor. Bu ikinci kısım tamamen opsiyonel olarak sunuluyor.

Yapılan çevirileri yerleşik olarak depolayacak ve daha sonrası için tekrar çeviri gereksinimini ortadan kaldıracak platform, bu imkan ile kişileri sevindirecek gibi görünüyor. Çünkü bazen kişiler sesli mesajları dinleyebilecek durumda olmuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

WhatsApp kısa süre önce güvenliği artıran bir adım attı

WhatsApp, iOS ve Android için yakında uçtan uca şifrelemeyi bulut sohbet yedekleri için de sunmaya başlıyor. Uzun zamandır beklenen bu özellik, kişilerin sohbet arşivlerini çok ciddi şekilde korumasına imkan tanıyacak. Özellik yakında herkes için açılacak.

Uçtan uça yapılan şifreleme sürecinde özel bir parola ya da 64 basamaklı şifreleme anahtarının kullanılması gerekiyor. Firma burada uyarıyor. Eğer parolanızı unutursanız sohbet yedeklerinizi gidebilir. Kağıt üzerinde bu yedeklere firma dahil kimse ulaşamıyor.

İlginizi Çekebilir

OPPO’nun hazırladığı ilginç telefon konsepti