reklamı kapat

POPÜLER

Volkswagen Pikes Peak
Volkswagen Pikes Peak

Volkswagen’in yeni elektrikli yarış aracıyla ilgili sır perdesi aralanıyor

Otomobil dünyasının büyük ismi Volkswagen, yaptığı açıklama ile Pikes Peak yarışına özel bir elektrikli otomobil geliştirdiğini duyurdu. Firmanın bu araç ile amacı efsane yarışın rekorunu eline geçirmek.

1916 yılından buna yana devam eden Pikes Peak Uluslarası Tepe Tırmanışı yarışı, dünyanın en zorlu parkurları arasında başı çekiyor. Yarışma Colorado’nun Pikes Peak tepelerinde 20 kilometre sürüyor. Deniz seviyesinden 4301 metre kadar yüksekte yapılan yarışta birçok uçurumun yer alması beraberinde büyük bir heyacan getiriyor. İşte bu efsane yarışa katılmak için elektrikli bir araç geliştiren Volkswagen, aracını henüz göstermiyor ancak oldukça iddialı görünüyor. Şimdilik silüeti gösterilen araçla elektrikli sınıfta mücadele edecek olan şirket, mevcut rekor olan 8 dakika 57.118 saniyeyi geçmeye çalışacak. Tesla Model S P90D’nin 11 dakika 48 saniyede tamamladığı pist, hem pilotları hem de araçları sonuna kadar zorluyor.

Volkswagen Pikes Peak rekorunu kırabilecek mi?

Şu an kendisinden oldukça emin konuşan şirket, buna rağmen amacının ne kadar zor olduğunun farkında. 2025 yılında 23 farklı elektrikli otomobili satışa sunacağını belirten şirket, emisyon skandalı sonrasında bu alana çok büyük önem veriyor. Bu tarz zorlu bir yarışmada rekor kırarak kendini kanıtlamak isteyen Volkswagen’nin iddiasını kanıtlayıp kanıtlayamacağını hep birlikte göreceğiz.