reklamı kapat

POPÜLER

PlayStation 4 Slim

Türkiye’de PlayStation oyun fiyatları büyük artışlar gördü

Türkiye’de PlayStation oyun fiyatları son yıllarda hiç ucuz olmadı. Ancak artık durum konsolu aldıktan sonra oyunsuz kalma seviyesine kadar geldi.

Oyun genel olarak lüks bir şeydir ancak erişimin bu kadar zor olmaması gerekir. Türkiye’de maalesef durum gittikçe daha kötü hale geliyor.

Şu an PlayStation oyun fiyatları konusunda Türkiye özelinde tepki çeken iki farklı durum yer alıyor. İlk olarak PS Store’da bir dengesizlik yer alıyor. Bazı oyunların eski sürümü yeni sürümden daha pahalıya satılabiliyor.

Aynı şekilde yurt dışı fiyatı 60 dolar olan bazı oyunların PS Store’daki Türkiye fiyatları büyük değişkenlik gösteriyor. Market tek olmasına rağmen firmalar Türkiye fiyatlarına kendileri müdahale ediyor gibi görünüyor. Ya da sistemde bir hata bulunuyor.

Diğer tepki çeken durum ise elbette direkt olarak fiyatların inanılmaz yükselmiş olması. Türkiye’de yapılan son zamlar ile beraber bazı özel sürüm değil “normal” sürümler dahi 1.000 TL’ye yaklaşmış durumda. 

Birçok büyük oyunun normal sürümüyle 800-900 TL bandına geldiği görülüyor ve bu da inanılmaz tepki çekiyor. Elbette Türkiye kur oldukça yüksek seviyede ancak bazı kişiler kur üstüne de bir fark eklendiğini iddia ediyor.

Özellikle bazı oyunların PS tarafında Xbox tarafına oranla daha pahalıya satılması oyuncuları oldukça üzüyor ve kızdırıyor. Birçok kişi oyun fiyatları nedeniyle bir PlayStation almaktan vazgeçmiş durumda.

Güncel oyun fiyatları nedeniyle Türkiye’de şu an hemen her oyuncunun aklında Xbox Game Pass yer alıyor. Aylık düşük fiyata inanılmaz büyük Game Pass kütüphanesine erişim sağlanabiliyor.

PlayStation tarafında ise buna benzer bir sistem halen yer almıyor. Bazı kaynaklar bunun yolda olduğunu aktarıyor. Ancak Sony böyle bir sistemi karlı bulmuyor. Bu açıdan Game Pass’in bir benzeri önümüzdeki 1-2 yıl içinde PlayStation’a gelecek gibi durmuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

PlayStation 5 için çok ciddi sayıda yeni özel oyunlar geliştiriliyor

Sony, resmi olarak verilen bilgiye göre PlayStation 5 için özel olacak 25 farklı oyun geliştiriyor. Sayılarının daha fazla olma ihtimali de olan bu yapımların direkt olarak PlayStation Studios altında yer aldığı aktarılıyor.

Bu 25 oyunun yarısından fazlası daha önce görmediğimiz oyunlar. Yani bunlar herhangi bir devam niteliği taşımıyor. Bu da aslında güzel görünüyor. Yeni oyunlar tamamen yeni heyecanlar, maceralar anlamına geliyor.

Bahsedilen 25 oyun için elbette henüz herhangi bir isim ya da tarih verilmiyor. Ancak bilinen bazı yapımlar bulunuyor. Bunlar arasında Horizon Forbidden West (2021), Ratchet and Clank: Rift Apart (Haziran 2021), God of War: Ragnarok (2021) ve Gran Turismo 7 (2022) yer alıyor.

İlginizi Çekebilir

Boston Dynamics’ten güldüren dans videosu