reklamı kapat

POPÜLER

PlayStation 5 oyun fiyatları

Türkiye’de PlayStation oyun fiyatları inanılmaz hale geldi

Yeni nesil oyun konsolu PlayStation 5 öncesinde Türkiye’de oyun fiyatları gerçekten nefes kesici bir seviyeye ulaştı. Durum oldukça kötü.

Biliyorsunuz büyük oyunların fiyatları çok uzun zamandır yurt dışında konsollar için 60 dolar seviyesinde yer alıyordu. Ancak bu durum yeni nesil oyun konsolları ile bazı firmalar özelinde değişiyor. Çünkü bazı oyunların PlayStation 5 ve Xbox Series X fiyatı resmen 70 dolar seviyesinde yer alıyor. Hatta PS5’in bazı oyunları tam 80 euro seviyesinde satılacak deniyor. İşte daha bu yeni nesil uyumlu oyunlar gelmeden Türkiye’deki oyun fiyatları nefes kesici seviyeye ulaştı. Yapılan son zamlardan sonra birçok “standart sürüm” PlayStation oyunu Türkiye’de “dijital olarak” 700 TL seviyesine kadar dayandı.

Yeni nesil ile uyumlu olarak çıkacak birçok oyunun ise 800 TL bandında ya da daha üstüne satılacağı aktarılıyor. Bu da elbette inanılmaz kötü görünüyor. Yüksek kur ve vergilerin etkisiyle PS sahibi oyuncular yeni oyunlara çıktıktan 1 yıl sonra dahi rahat rahat ulaşamayacak gibi görünüyor. Şu an bazı eski oyunların dahi PS tarafında tam 500-600 TL seviyesinde satıldığı görülüyor.

PlayStation oyun fiyatları nedeniyle birçok kişi bütçesi yetmesine rağmen PS5 almayacak

Şu an Türkiye’deki oyuncuları kurtaracak tek sistem halen Microsoft’un Game Pass’i olacak gibi görünüyor. Game Pass ile şu an ayda 29.99 TL ödeyerek 100’den fazla oyuna Xbox’lar üzerinden erişim sağlanabiliyor. Örneğin sistemde baştan Forza Horizon 4 olmak üzere birçok harika oyun yer alıyor. Bu kütüphanenin Microsoft tarafından satın alınan Bethesda oyunları başta olmak üzere sürekli olarak güncelleneceği aktarılıyor ve Xbox Series X almayı düşünenlerin büyük çoğunluğu da ciddi anlamda bu kütüphaneye bel bağlıyor. Bu arada Game Pass sistemi Xbox yanında aylık 29 TL‘lik ödenerek bilgisayar yani PC tarafında da elde edilebiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Günümüz şartlarında, yükselen oyun fiyatları nedeniyle konsol yerine bir oyun bilgisayarı toplarım diyenlerin sayısı da gittikçe artıyor. PC tarafında oyun fiyatları daha düşük oluyor ve zaman zaman Steam ve Epic Games Store gibi mağazalarda çok büyük indirimler yapılıyor. Hatta artık yeni oyunların ücretsiz verildiği bile oluyor.

PS5’in resmi tanıtım videosu