reklamı kapat

POPÜLER

Xiaomi Mi Note 10 Lite Xiaomi MIUI 12.5

Merak edilen Xiaomi MIUI 13 için ortaya çıkan ilk görüntü

Xiaomi MIUI 12 üzerine geliştirme aşamasına giren Xiaomi MIUI 13 için bir görüntü ortaya çıkmış durumda. Burada arayüzün güç menüsü karşımıza çıkıyor.

Xiaomi MIUI 13, firmanın mevcut Android 10 temelli MIUI 12’nin üzerine geliştirdiği yeni arayüz yapısı. Android 11 temelinde karşımıza çıkacak arayüz, şimdiye kadar hep “çalışmalar başlandı” haberiyle gündeme geliyordu. Şimdi ise arayüzün güç menüsünü gösterdiği iddia edilen aşağıdaki görsel bizleri karşılıyor. Henüz doğruluğu konusunda bazı soru işaretlerinin olduğu görsel, Enes Keskin’den geliyor ve eğer doğruysa güç menüsünün kaydırma temelli çalışacağını gözler önüne seriyor. Burada yukarı ve aşağıya doğru kaydırma hareketleri kullanılıyor. Yukarı kaydırma cihazın yeniden başlatıyor, aşağıya kaydırma ise cihazı kapatıyor deniyor. Şık görünen bu animasyonlu tasarımın son sürümde olup olmayacağı şimdilik net olarak bilinmiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Xiaomi MIUI 13 öncesinde MIUI 12 için güzel bir özellik yolda

Xiaomi telefonlara MIUI 12 üzerinden bir “Back Tap” özelliği geliyor. Bu özellik telefonların yerleşik sensörlerini kullanarak arkaya yapılacak dokunmaları / vurmaları algılıyor (Ekran gibi değil) ve tam olarak arka kısmı işlevsel hale getiriyor. Elde edilen ekran görüntülerine göre firma burada kişilere iki farklı arka dokunma seçeneği sunuyor. Bunlar “çift dokunma” ya da “üçlü dokunma”. Bu iki seçenek de birçok farklı kalemde özelleştirilebiliyor.

Örneğin telefonun arkasına çift ya da üç kez dokunma ile “ekran görüntüsü alma, flaşı açma, kontrol merkezini açma, bildirimleri gösterme ya da kamerayı aktif etme”gibi işlemler hızlıca gerçekleştirilebiliyor. Bu da gerçekten çok ama çok kullanışlı görünüyor. Özelliğin henüz herkese ne zaman geleceği ise bilinmiyor. Ancak altyapı hazır ve bu açıdan kullanıcılar çok fazla beklemeyecek deniyor.

İlginizi Çekebilir

Uçabilen güvenlik kamerası da yapıldı