reklamı kapat

POPÜLER

PlayStation kullanıcılarını korkutan Xbox zammı

Konsol sahiplerini dehşete düşüren zam; Xbox Türkiye’den astronomik oyun fiyatlandırması

Xbox Türkiye geçtiğimiz gün oyun mağazasında “küçük” bir değişikliğe gitti. Bazı oyunların fiyatları değiştirilerek astronomik seviyeye yükseltildi. Bir konsol oyununun fiyatı en yüksek ne kadar olabilir dersiniz?

Türkiye’deki konsol pazarını ele aldığımız zaman ağırlıklı olarak PlayStation kullanıldığı için, dün akşam Xbox Türkiye mağazasında gerçekleştirilen oyun zammı dikkatinizden kaçmış olabilir. Xbox Türkiye, sessiz sedasız yaptığı bu zamla beraber işi yepyeni bir boyuta taşımış durumda. Bu noktada oyun pazarının Türkiye’de nereye gittiğini anlamak da zorlaşıyor. Ancak önce fiyatları değişen oyunlardan bir iki örnek verelim. Mesela şu aralar hayli popüler olan Sekiro: Shadows Die Twice. Bu oyunu satın almak isteyen Xbox kullanıcılarının dün yapılan zamla beraber oyuna tam olarak 566 TL ödemesi gerekiyor. PlayStation mağazasında oyun 469 TL‘lik fiyatıyla satışına devam ediyor. Aradaki fark 100 TL‘ye dayanmış durumda. Biraz daha geçmişe gidelim. Çıkışının üzerinden zaman geçti ancak hala oyuncuların alıp deneyimlemek istediği bir oyun olan Red Dead Redemption 2 de zamdan nasibini alan oyunlardan. Sekiro gibi oyun da fiyatı 566 TL. Bunlar standart sürüm tabii. RDR2’nin “Special Edition” versiyonunu almak istiyorsanız fiyat birden 685 TL oluyor. Ultimate Edition için 802 TL vermek gerekiyor. Bitti mi? Hayır. Bir örnek daha verelim. “Psikolojik sınırı” yerle bir eden bir örnek olsun bu sefer. Xbox mağazasına girip The Division 2‘nin standart versiyonunu almak isterseniz karşılaşacağınız fiyat 602 TL. PlayStation fiyatı ise 469 TL. Aradaki fark tam 133 TL.

Halihazırda RDR2, Division 2 gibi oyunlar Amerika mağazasında 60 dolar, Avrupa mağazasında 70 euroya satılıyor. Microsoft Türkiye’nin aldığı dolar veya euro kurunun garipliği de oyunların orijinal fiyatları ile karşılaştırılınca ortaya çıkıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

3 oyun fiyatına bir konsol

Küçük bir internet araştırmasıyla 500 GB’lık Xbox One S modelini yaklaşık 1.700 TL‘ye internet üzerinden yetkili satışı yapan taraflardan almak mümkün oluyor. Yani The Division 2’den yaklaşık 3 tane fiyatına 1 tane One S alınabiliyor. Bu zam konusunda bir açıklama ise şimdilik yok. Bir anda farklı dağıtıcıların oyunlarına yapılan astronomik zammın bir açıklaması ortada yok. Standart versiyonda 600 barajına dayanan ve onu aşan konsol oyunlarının gerçekten mantıklı bir açıklamasının olabilirliği konusunda ise şüphelerimiz var.

Ancak tüm bu kargaşa arasında çok merak edilen bir soru var: Bu astronomik fiyat artışından PlayStation Store etkilenecek mi? Hatırlarsanız geçmişte, PlayStation tarafında bazı oyunların daha yüksek fiyata satılmasına karşın Xbox’ın mağazasında aynı oyun daha uygun fiyata alınabiliyordu. Ancak daha sonra yapılan bir güncelleme ile Microsoft da oyunları PlayStation’da yer alan fiyatlara çekmişti. Şimdi bu ilginç ve açıklaması yapılmayan sessiz sedasız zammın Sony tarafına yansıyıp yansımayacağı merak ediliyor. Şimdilik herhangi bir fiyat artışı ise yer almıyor.

Önümüzdeki günlerde ise bu 100 TL ve üzeri zamla ilgili resmi bir açıklamanın ise yapılması bekleniyor.

İlginizi çekebilir

PlayStation Plus’un Nisan 2019 ücretsiz oyunları