reklamı kapat

POPÜLER

Tesla Model S Plaid

Yepyeni Tesla Model S Plaid yanarak kullanılmaz hale geldi

Kısa süre önce resmi olarak lanse edilen ve ufak çaplı olarak satışa sunulan Tesla Model S Plaid, bugün kötü bir haberle gündeme geldi.

Geçtiğimiz ay sonunda resmi lansmanı yapılan Tesla Model S Plaid, en son dünyanın içerisinde gerçek anlamda oyun oynanabilen ilk seri üretim otomobil modeli olmasıyla ses getirmişti.

Hatırlamak adına Model S Plaid içerisinde tam 10 terapflop (PS5 ile kağıt üstünde aynı güç) gücünde bir merkezi eğlence sistemi yer alıyor ve bununla araç içinde The Witcher 3 ile Cyberpunk 2077 oynanabiliyor.

İşte bu teknolojik olarak sınırları zorlayan araç, üzücü şekilde ilk yangın haberiyle karşımızda yer alıyor. Tesla’ların yanması bilinen ancak uzun süredir pek de karşılaşmadığımız bir durum.

Ancak yeni Model S Plaid ile bu durum bir kez daha yaşandı. Bu olay tahmin edebileceğiniz üzere aracın ilk olarak satıldığı ABD’de meydana geldi.

Bu Model S Plaid‘in neden yandığı henüz tam olarak bilinmiyor ancak ortada bazı soru işaretleri bulunuyor. Bu aracın yanmasında teknik bir sorun değil de kundaklama olabilir iddiası gündemde yer alıyor.

Ancak elbette teknik bir sorun da olabilir. Bildiğimiz kadarıyla Model S Plaid “çok güvenli” olarak geçen yeni bir pil paketi taşıyor. Bunda Tesla’nın imzası yer alıyor.

Umuyoruz Model S Plaid sürümlerinde yeni pil paketleri üzerinden kronik bir problem yoktur. Çünkü durduk yere yanan birçok elektrikli otomobilin haberi sık sık gündeme geliyor.

Bu araç üzerinde Tesla’nın inceleme yapacağı ve yangının nedenini belirleyeceği aktarılıyor. Bunun sonucu yakında ortaya çıkacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Tesla Model S Plaid için performans değerleri nasıl?

Model S Plaid, 627 km menzile sahip ve 0’dan 100 km/s hıza 1,99 saniyede çıkabiliyor. Araç için açıklanan 160 km/s hızlanma değeri ise 4 saniye seviyesinde yer alıyor. Bu değerler dört kişilik bir sedan otomobil için akıl almaz seviyede yer alıyor.

Bu arada daha önce de aktarmıştı. Model S Plaid, ilk başta 321 km/s hıza çıkabilecek şeklinde lanse edilmişti. Bu konuda geçtiğimiz hafta bir geri adım geldi. Aktarıldığı kadarıyla araç ilk aşamada bu hıza çıkmayacak.

Tesla, bu hız için özel lastik ve jantlara ihtiyaç olduğunu, bunların da şimdilik hazır olmadığını belirtiyor. Söylendiği kadarıyla bunlar sonbahar döneminde gelecek. Ancak bu jant ve lastik ile 321 km/s hız mümkün olacak.

İlginizi Çekebilir

Uçan otomobil modelini hava izleyin