reklamı kapat

POPÜLER

Windows 11

Windows 11 için tepki çeken tarayıcı sistemi güncellendi

Yeni nesil Windows olarak lanse edilen Windows 11 için tepki çeken varsayılan tarayıcı detayında düzenleme yapıldı.

Hakkında bilinmesi gereken tüm detaylara buradan ulaşabileceğiniz Windows 11 işletim sistemi uzun süredir kullanımda. Genel olarak beğenilen sürüm, bazı sevilmeyen yanlara da sahip. Örneğin sistemde varsayılan tarayıcıyı değiştirme sürecini eskiye oranla çok daha zor bir yapıya sahipti. Windows 10’da varsayılan tarayıcıyı istenildiği zaman tek tuşla değiştirmek çok kolay. Windows 11’de ise süreç çok daha zaman alır halde sunuluyor. Yeni sürümde Microsoft Edge harici tarayıcıya geçildiği zaman ekranda bir uyarı çıkıyor ve burada varsayılan tarayıcıyı örneğin Chrome olarak seçilebiliyor. Ancak bu adım yanlışlıkla atlanırsa, ayarlara gidip tek tuşla varsayılan tarayıcıyı Chrome olarak seçemiyorsunuz. Windows 11’de ayarlar içerisinden HTM, HTML, PDF, SHTML, SVG, WEBP, XHT, XHTML, FTP, HTTP ve HTTPS dosya / bağlantı tipleri için tek tek Chrome’un ya da Firefox’un seçilmesi gerekiyor. 

Microsoft’un süreci bu kadar zor hale getirmesi gerçekten çok kötü görünüyordu ve büyük oranda tepki de çekiyordu. Ancak firma süreçte en sonunda güncellemeye gitti ve bu durum bugün itibarıyla değişti. Herkes için gönderilmeye başlanan KB5011563 kodlu en son sürüm güncellemesiyle beraber Microsoft, gereken tarayıcı odaklı değişikliği tek tuşla yapılabilir hale getirdi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Windows 11 işletim sistemini çıktığından bu yana ciddi şekilde güncelleyen Microsoft, yeni sürüm ile kullanıcıların şikayetlerine kulak veriyor olmasıyla memnun ediyor.

Windows 11 hamlesi yanında bu da ilginizi çekebilir: Etkileyici Porsche Müzesi içinde drone ile bir tur atın