reklamı kapat

POPÜLER

Windows 11

Windows 11 için tepki çeken varsayılan tarayıcı detayı değişti

Yeni nesil Windows olarak lanse edilen Windows 11 için tepki çeken varsayılan tarayıcı detayı bugün itibarıyla değişti.

Hakkında bilinmesi gereken tüm detaylara buradan ulaşabileceğiniz Windows 11 işletim sistemi uzun süredir kullanımda. Genel olarak beğenilen sürüm, bazı sevilmeyen yanlara da sahip. Örneğin sistemde varsayılan tarayıcıyı değiştirme sürecini eskiye oranla çok daha zor bir yapıya sahipti.

Windows 10’da varsayılan tarayıcıyı istenildiği zaman tek tuşla değiştirmek çok kolay. Windows 11’de ise süreç çok daha zaman alır halde sunuluyor. Yeni sürümde Microsoft Edge harici tarayıcıya geçildiği zaman ekranda bir uyarı çıkıyor ve burada varsayılan tarayıcıyı örneğin Chrome olarak seçilebiliyor.

Ancak bu adım yanlışlıkla atlanırsa, ayarlara gidip tek tuşla varsayılan tarayıcıyı Chrome olarak seçemiyorsunuz. Windows 11’de ayarlar içerisinden HTM, HTML, PDF, SHTML, SVG, WEBP, XHT, XHTML, FTP, HTTP ve HTTPS dosya / bağlantı tipleri için tek tek Chrome’un ya da Firefox’un seçilmesi gerekiyor. 

Microsoft’un süreci bu kadar zor hale getirmesi gerçekten çok kötü görünüyordu ve tepki de çekiyordu. Ancak firma süreçte güncellemeye gitti ve bu durum bugün itibarıyla değişti.

Geliştiricilere gelen son sürüm ile tüm formatlar / yapılar için “tek tuşla” tarayıcı değişim imkânı sunulmaya başlandı. Bu sayede tek tuşla Chrome, Firefox ya da başkasını değiştirmek mümkün oluyor. İmkânın herkese gelmesi ise önümüzdeki dönemde olacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Windows 11 özelinde firma dün de bir tarayıcı haberiyle gündemdeydi

Yeni nesil Microsoft Edge, bilmeyenler için Chrome ve Opera‘nın da temelini oluşturan Google‘ın arkasında olduğu açık kaynak kodlu Chromium altyapısı üzerine kuruluyor. Hatta firma artık Windows 10 ve Windows 11’de yerleşik olarak yeni Edge içerisinde Chrome indirmeye çalışırsanız bildirimler çıkarmaya başladı.

Bunlardan birisinde “Edge ile Chrome aynı temel üzerine kuruluyor, ekstra olarak Microsoft’un güvenini sunuyor” cümlesi yer alıyor. Bir başka uyarıda “Chrome çok 2008! Yeni olan ne biliyor musun? Microsoft Edge” cümlesi karşımıza çıkıyor. Bir diğerinde ise “Kimse para biriktirmekten nefret ediyorum demez. Online alışveriş için en iyisi Edge” cümlesi kuruluyor.

Windows 11’in resmi tanıtım videosu: