reklamı kapat

POPÜLER

Apple M1 Apple Silikon Mac mini

Üçüncü Apple Silikon işlemci M2 için yeni bir tarih verildi

Üçüncü Apple Silikon işlemci olacak M2 için yeni bir tarih verildi. Model ilk olarak bir MacBook Air içerisinde karşımıza çıkacak.

İlk Apple Silikon işlemcili biliyorsunuz M1 oldu. Firmanın Mac’ler yanında iPad’lere dahi koyduğu yeni işlemci çok beğenildi.

Apple’dan biliyorsunuz yakında M1X adında, M1’den biraz daha güçlü bir işlemci gelecek. 2022’de ise karşımıza büyük performans artışının beklendiği M2 çıkacak.

Söylendiği kadarıyla M2 ilk olarak yeni tasarıma sahip bir MacBook Air içerisinde karşımıza çıkacak. M2 işlemci yüksek ihtimalle 3 nm üretim sürecinden çıkacak.

Ancak bu işlemcide 4 nm üretim sürecinin kullanılma ihtimali de bulunuyor. Bu önemli detay şimdilik netlik kazanmıyor.

Bu arada kaynaklar Apple’ın M1X’i sadece MacBook Pro’lara özel bırakacağının da altını çiziyor. Yani M1X’li bir MacBook Air, Mac mini ya da ufak Mac Pro karşımıza çıkmayacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Apple imzalı yeni MacBook Pro modelleri ne zaman gelecek?

Apple M1X işlemcili 14 inç ve 16 inç MacBook Pro ve  MacBook Pro modelleri sağlam bir kaynağa göre hemen hemen kesin olarak eylül ayında gelecek.

Mini-LED ekranlı yeni MacBook’lar biliyorsunuz tasarımını güncelleyecek ve bünyelerinde HDMI ve SD kart yuvası gibi portlar taşıyacaklar. Ayrıca ürünlerde şarj için yeni MagSafe kullanılacak.

Modellerin performansı da yüksek olacak. M1X işlemci, sekiz farklı yüksek performanslı çekirdeğe ve iki adet düşük seviye / verimlilik odaklı çekirdeğe sahip olacak. Apple’ın yeni işlemcisi söylendiği kadarıyla 16 ya da 32 adet GPU çekirdeği ile özelleştirilebilecek.

Yeni işlemci üzerinden modeller 64 GB’a kadar RAM ile de donatılabilecek. Şu an mevcut Apple Silikon işlemci M1 sadece 16 GB RAM ile donatılabiliyor ve bu bazı kişilere hiç yeterli gelmiyor.

İlginizi Çekebilir

Xiaomi Mi 11 Ultra’nın içindeki detaylara bakın