reklamı kapat

POPÜLER

Apple Silikon Macbook pro

WWDC 2021’de yeni Macbook Pro modelleri geliyor; işte bilinenler

7 Haziran tarihinde düzenlenecek WWDC 2021’de yeni Macbook Pro modelleri geliyor. Sağlam sayılacak bir kaynaktan bunun müjdesi geldi.

Geçtiğimiz hafta bir açıklama sağlam kaynak Bloomberg, bir ya da birden fazla yeni MacBook Pro modelinin bu yaz tanıtılacağını açıklamıştı.

İşte bu modellerden bazıları daha önce doğru bilgiler vermiş Jon Prosser‘a göre WWDC 2021’de karşımıza çıkacak. Yani yazılım odaklı etkinlikte donanım duyuruları da gelecek.

Yeni modellerin hemen satışa çıkması beklenmiyor ancak WWDC 2021 etkinliği duyuru için oldukça mantıklı görünüyor.

Kaynaklara göre MacBook Pro’larda yeni bir Apple Silikon işlemci olacak. Buna yüksek ihtimalle “Apple M2 ya da Apple M1X” isimlerinden birisi verilecek.

Bu işlemci, sekiz farklı yüksek performanslı çekirdeği ve iki adet düşük seviye / verimlilik odaklı çekirdeğe sahip olacak. Biliyorsunuz Apple Silikon işlemcilerde GPU entegre olarak geliyor.

Apple’ın yeni işlemcisi burada 16 ya da 32 GPU çekirdeği ile özelleştirilebilecek. Yani kişiler ihtiyaçlarına göre seçim yapabilecek. Ayrıca yeni işlemci 64 GB’a kadar RAM ile donatılabilecek.

Şu an mevcut Apple Silikon işlemci M1, sadece 16 GB RAM ile alınabiliyor. Burada 64 GB’a kadar çıkış birçok kişini memnun edecektir.

Kaynaklar haklıysa yeni dizüstüler ile SD kart yuvası ve MagSafe sistemi de geriye gelecek. Birden fazla USB-C portu ile donatılacak dizüstülerde bir HDMI portunun olacağı da konuşuluyor.

WWDC 2021’de tanıtılması beklenen modellerin 14 inç ve 16 inç boyutlarda olması bekleniyor. Ancak bunun kesin olmadığını belirtelim. Bu iki model de 2022’ye kalmış olabilir. Daha önce böyle dedikodular gündemde gelmişti.

MacBook Pro modelleri dışında başka Mac planları da var

Son bilgilere göre ufak boyutlu Mac Pro da yolda ve üründe gerçekten çok yüksek donanım özellikleri olacak. Bloomberg’e göre Mac Pro’da toplam 20 çekirdekli ya da 40 çekirdekli işlemci seçenekleri olacak.

Bu Apple Silikon’lu Mac Pro’nun en üstte tam 128 çekirdekli bir GPU konfigürasyonu taşıyacağı da aktarılıyor. Şimdilik bu modelde de maksimum 64 GB RAM sunulacak gibi görünüyor.

Firmanın ayrıca yeni MacBook Pro’da kullanılan ile benzer güçte işlemci taşıyan bir üst seviye Mac mini geliştirdiği de gelen bilgiler arasında yer alıyor.  Hepsine ek olarak firmadan yeni bir MacBook Air de geliyor.

Yeni MacBook Air’de 10 GPU çekirdekli bir seçenek sunulacak genel olarak M1’den daha yüksek performans sunulacak. Bu model yıl sonunda geliyor.

Not: Görsel temsilidir.

İlginizi Çekebilir

Xiaomi Mi 11 Ultra’nın içindeki detaylara bakın