reklamı kapat

POPÜLER

BMW

BMW i1 geliyor; işte resmiyete kavuşan elektrikli otomobil planları

Önümüzdeki dört yıllık süreçte doğrudan veya dolaylı yolla elektrikleştirilmiş toplamda 25 model sunacak BMW, giriş seviyesinde i1’e yer verecek.

Geride bıraktığımız eylül ayı BMW cephesinini elektrik geleceğiyle ilgili önemli adımlarıyla gündeme geldiği bir süreç oldu. Frankfurt Otomobil Fuarı kapsamında Concept 4 adını verdiği projenin tanıtımını gerçekleştiren marka kısa bir süre sonra i3’ün üretiminin devam etmeyeceğini açıkladı. Ay içerisindeki son hamle ise hibrit altyapıya sahip X1‘in satışlarının resmi olarak başlatılmasıydı. Yeni nesil güç adına atılan bu adımları ekim ayında da sürdüren BMW cephesinden ürün planlamasıyla ilgili çok önemli açıklamalar geldi. Önümüzdeki 4 yıllık süreci kapsayan kısa vadeli model planlamasında 12 tam elektrikli otomobile işaret eden marka aynı dönem içerisinde toplamda 13 adet de hibrit modelle kullanıcıların karşısına çıkmaya hazırlanıyor. Bu planlama kapsamında giriş seviyesi olarak aileye dahil edilecek yeni isimse BMW i1 olacak.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BMW i1 iki sene içerisinde satışta olacak

Doğrudan marka CEO’su tarafından yapılan açıklamalarla kaderi belirginliğe kavuşan BMW i1 için masada 2021 tarihinin göründüğünü söyleyebiliyoruz. Şirketin kullanıcılar tarafından ilgi görecek sınıflarda model üretme planı kapsamında belki de en büyük beklentisi elektrikli 1 Serisi olarak nitelendirebileceğimiz bu yeni modelde olacak. Şimdilik herhangi bir teknik detayı verilmeyen i1’in öncesinde ise iX3, i4 ve amiral gemisi niteliğindeki iNEXT SUV (X5 sınıfında) modelini üretime hazır şekilde podyumda göreceğiz. Tüm modellerin altyapısı ise marka içerisinde geliştirilen ve kullanışlılığı ile dikkat çeken mimari üzerine geliştirilecek. Bu kapsamda yeni nesil elektrikli BMW modellerini bir veya iki olarak değişiklik gösteren motor adedi ile birlikte önden veya dört tekerlekten çekiş altyapıyla satın almak mümkün olacak. Mutfakta hummalı bir pişirme sürecine giren BMW’nin ortaya koyacağı tatlar, rekabete de başka bir boyut katacak gibi görünüyor.