reklamı kapat

POPÜLER

iOS 13 iPhone iPad

iOS 13 için ortaya çıkan yeni “çoklu kamera” özelliği

WWDC 2019 kapsamında lanse edilen yeni mobil işletim sistemi iOS 13, iPhone ve iPad dünyası için yeni bir kamera özelliğini de getiriyor.

Önümüzdeki aylarda kullanıma çıkacak iOS 13, önemli yenilikleri bünyesinde barındırıyor. Bu yenilikler arasında “çoklu kamera” desteğinin de olduğu ortaya çıktı. Donanım limitleri nedeniyle şimdiye kadar sunulmayan bu destek, artık hayatımıza giriyor. Çoklu kamera desteği sayesinde uygulama geliştiriciler iPhone ve iPad’lerin (iPad OS aracılığıyla) birden fazla kamerasına erişim sağlayabiliyor. Böylelikle aynı anda hem ön hem arka kamera ile kayıt alınabiliyor. Aynı şekilde birden fazla mikrofon ile kayıt yeteneği de sunan yeni sürüm, eğlenceli kamera imkanlarının önünü aralıyor. Örneğin bu şekilde cihazınızı döndürmeden hem ön hem de arka kamera ile fotoğraf ya da video çekebileceksiniz. Burada Face ID’ye güç veren ve küçük Kinect olarak geçen TrueDepth kameraya da erişim veren Apple, Android tarafında uzun süredir yer alan bu imkanı sonunda kendi cihazlarına da entegre ediyor. Bu yeni iOS 13 altyapısının iPhone XS, XS Max, XR ve yeni iPad Pro modellerinde çalışacağı söylenirken, geliştiricilere multi-cam API sunuluyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

iOS 13 gerçekten önemli bir sürüm oldu

Performansı artıran, koyu arayüz moduyla düşük ışıklı kullanımı kolaylaştıran işletim sistemi, önümüzdeki sonbahar aylarında kullanıma çıkıyor. Yeni sürüme Phone XS Max, iPhone XS, iPhone XR, iPhone X, iPhone 8 Plus, iPhone 8 iPhone 7 Plus, iPhone 7, iPhone 6s Plus, iPhone 6s ve iPhone SE modelleri geçiyor.

İlginizi Çekebilir

WWDC 2019 etkinliğini yıldızları