reklamı kapat

POPÜLER

Robert Downey Jr.

Robert Downey Jr. neden Iron Man’in en çok kazanan oyuncusu değildi?

Marvel Sinematik Evreni’nin temellerini atan ilk Iron Man filminde en çok kazanan ismin Robert Downey Jr. olmadığı ortaya çıktı. Peki bu problemin kaynağı neydi?

Hemen geçmişe ufak bir dönüş yapalım. Şimdilerde Hollywood’un en başarılı isimlerinden biri olan Robert Downey Jr‘ın 2000’lerde büyük sıkıntılar yaşıdığı herkes tarafından biliniyor. Uzun süreli uyuşturucu bağımlılığı medyada sık sık yer alıyordu ve hatta bu problem yüzünden hapse girmesiyle kariyeri dibi bulmuştu. Daha sonra daha ufak çaplı filmlerle sektöre geri dönüş yapmaya çabalasa da, onun yeniden patlaması Iron Man ile mümkün oldu. Fakat o dönemde Marvel stüdyoları şimdi olduğu kadar başarılı değildi. MCU’nun temelleri yeni yeni atılıyordu ve stüdyo başrol için Robert Downey Jr’ı seçme konusunda kararsızdı. Filmin yönetmeni Jon Favreau o dönemde Robert Downey Jr’ın Tony Stark için mükemmel isim olduğun konusunda ısrar edince Marvel ikna oldu.

Robert Downey Jr. vs Terrence Howard

Fakat Iron Man’in oyuncu kadrosuna ilk katılan isim Downey Jr. değildi. Ekip ilk olarak Terrence Howard ile anlaşma sağlamıştı. Oyuncu kadrosu giderek şekillenmeye başladıkça Marvel stüdyoları Robert Downey Jr, Jeff Bridges ve Gwyneth Paltrow gibi isimlerle çok daha makul sözleşmeler imzaladığını fark etti. Fakat Terrence Howard’ın anlaşmasını yenilemek ve ödenecek miktarı değiştirmek mümkün olmadı. Bu sebeple Iron Man’in en çok kazanan ismi sadece bir kere James Rhodes rolünde izlediğimiz Terrence Howard oldu. Howard ikinci filmde geri dönmemeyi tercih etti. Bunun sebebinin yeni teklifi beğenmemesi olduğunu tahmin ediyoruz. Onun yerini Don Cheadle aldı. İkinci filmden bu yana War Machine rolünde onu seyrediyoruz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Robert Downey Jr ise diğer filmler için çok daha yüklü miktarda anlaşma sağlamayı başardı. Hatta 2010 sonrasında Hollywood’un en çok kazanan erkek oyuncuları arasına girdi. Zirveyi uzun süre kimselere kaptırmadı. Bu sayede ilk filmdeki problemin yarattığı maddi açığı da kat be kat kapattı diyebiliriz.

İlginizi çekebilir

Hulk’ın ilk Endgame sahnesi