reklamı kapat

POPÜLER

Xiaomi
Xiaomi
Xiaomi
Xiaomi ekran altı teknolojisi

Xiaomi’nin ekran altı kamera teknolojisi nasıl çalışıyor?

Xiaomi, OPPO ile aynı günde ekran altı kamera teknolojisini görücüye çıkarttı. Peki bu teknoloji tam olarak nasıl çalışıyor?

Advertisement

Akıllı telefonların çerçevelerini inceletmek adına hayatımıza giren çentikler, ekran delikleri ve motorlu / kızaklı sistemler yakında tarih oluyor. Bunun arkasında ise ekran altı ön kamera teknolojisi yer alıyor. İşte bu teknoloji üzerinde çalışan firmalardan Xiaomi, yayımladığı görseller ile teknolojinin çalışma mantığına ilk bakışı attırıyor. Elbette şu an teknoloji hakkında çok detaylı bilgiler verilmiyor. Ancak söylendiği kadarıyla ön kameranın ekranın altına alınmasını “şeffaf ekran” altyapısı mümkün kılıyor. Panelin ufak bir bölümünü şeffaf hale getiren firma, bunu transparan katot ile transparan anot kullanarak elde ediyor. Normal ekranlardan en büyük fark bu olan yeni teknoloji, böylelikle tam ekran deneyimini mümkün kılıyor. Bu sistemde 20 megapiksel bir ön kamera kullandığını belirten firma, transparan ekranın aynı zamanda bir lens olarak görev yaptığını da söylüyor. Bu sayede sensöre daha fazla ışık girebiliyor. Ön kamera kullanılmadığı çok yakından bakılmadığı zaman ekrana entegre parmak izi okuyucular gibi görünmüyor.

Xiaomi
Xiaomi
Xiaomi ekran altı teknolojisi
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Xiaomi ekran altı kamera teknolojisi hemen kullanılmayacak

Söylendiği kadarıyla OPPO gibi Xiaomi de bu teknolojiyi 2020 yılında kullanıma sokacak. Ekran gövde oranı açısından sınırları zorlamaya hazır olan Xiaomi’nin, önümüzdeki yıl çıkacak modelleri oldukça heyecan verecek gibi görünüyor. Apple’ın popüler yaptığı çentikler sonunda hayatımızda çıkıyor. Çentikleri, delikleri ya da motorlu sistemleri sevmeyen büyük bir kitle yer alıyor.

İlgili Video