reklamı kapat

POPÜLER

iOS 11’de spam SMS engelleme [Nasıl yapılır?]

 - Güncelleme: 08 Şubat 2018 08:15

Her ne kadar yasaklanmış olsa da firmalar düzenli olarak SMS göndermeye devam ediyor. iOS 11‘de spam SMS’leri engelleme ipuçları bir arada.

Bankalar, alışveriş yaptığınız mağazalar ya da hayatınızda adını dahi duymadığınız şirketlerden SMS alıyorsanız ve bu bildirimlerden yıldıysanız yapabileceğiniz birkaç çözüm mevcut. Açıkçası Apple bu konuda tek başına çok gelişmiş bir çözüm sunmuyor. Eskiden spam SMS’i gönderen kullanıcı bu mesajı bir telefon numarası aracılığıyla gönderiyorsa o telefon numarasını engellemek mümkündü. Ancak yeni nesil SMS’lerde artık firmalar telefon numarası kullanmıyor. Bu yüzden numarayı engellemek mümkün olmuyor. En fazla telefon ekranında bildirim çıkmaması için o göndericinin mesajlarını sessize alabiliyorsunuz. Ancak bu durumda yine mesaj uygulamanızda gelen kutunuz spam mesajlarla dolup taşıyor.

iOS 11 spam mesajlara karşı tek başına oldukça kısıtlı bir çözüm daha sunuyor. Eğer bu mesajlar iMessage yoluyla geliyorsa Ayarlar > Mesajlar > Bilinmeyenleri Filtrele seçeneğini açarak kişi listenizde olmayan kişilerden gelen iMessage’lar için ikinci bir “gelen kutusu” oluşturuluyor. İstenmeyen mesajların bu kutuya düşmesini sağlayabiliyorsunuz.

iOS 11 spam SMS engelleme özelliği sunan uygulamalar

Bu noktada spam SMS’ler için ana kurtarıcı App Store’da yer alan üçüncü parti uygulamalar oluyor. Spam SMS engelleme dışında farklı filtreleme şekilleri ve arayan engelleme özellikleri de sunabilen bu uygulamalar istenmeyen mesajlardan kurtulmanızı sağlayabilir. Telefona birden fazla SMS engelleme uygulaması indirmeniz mümkün ancak ayarlardan ancak bir tanesini açabiliyorsunuz. Bu noktada yaşadığımız en büyük sıkıntı bazı uygulamaların Türkçe dil desteği sunmaması oldu. Ancak aralarından bazıları bu konuda imdadımıza yetişiyor.

VeroSMS

VeroSMS biraz zahmetli ancak zahmete değen bir uygulama. Engellenecek ve engellenmeyecek kelimelerin listesini giriyorsunuz ve kalanını VeroSMS hallediyor. Böylelikle bankadan gelen bilgi mesajlarını filtrelere takılmadan alırken, gereksiz indirim mesajlarından da kurtulmuş oluyorsunuz. Oldukça basit bir arayüzü olan programda test mesajı yazıp, kelimenin engel listesine takılıp takılmadığını da görüntülemek mümkün oluyor.

VeroSMS’in filtreli versiyonunu ücretsiz kullanabiliyorsunuz. Ancak makine öğrenimli otomatik filtreleme için uygulamayı satın almanız gerekiyor. VeroSMS’i buradan indirebilirsiniz.

SMS Junk Filter

SMS Junk Filter’da daha keskin seçenekler bulunuyor. Örneğin kişi listenizde bulunmayan tüm numaraların mesajlarını mesaj kutusunda açılan Bilinmeyen ve İstenmeyen kısmına düşmesini sağlayabiliyorsunuz. VeroSMS’te olduğu gibi engellenmesini istediğiniz kelimeleri de tek girebilirsiniz. Bu kelimeleri içeren mesajlar otomatik olarak istenmeyen kutunuza düşecektir. SMS Junk Filter indirmesi ücretsiz ancak kullanması ne yazık ki ücretli bir uygulama. Bir haftalık ücretsiz sürümünden sonra yıllık 27 TL ödemeniz gerekiyor. SMS Junk Filter’ı buradan indirebilirsiniz.

Kesin çözüm

Tabii bir de eski usül yöntemler var. Hemen her spam SMS’in sonunda yer alan “Bu mesajı almak istemiyorsanız iptal yazıp şu numaraya mesaj atın” benzeri bir mesajı denildiği gibi uygulamak da bir çözüm. Bu her mesaj için çok pratik bir özellik sayılmaz. Ancak kesin çözümlerden biri olduğunu söyleyebiliriz.