reklamı kapat

POPÜLER

Tesla Roadster Elon Musk SpaceX paketi
Tesla Roadster Elon Musk SpaceX paketi
Tesla Roadster Elon Musk SpaceX paketi
Tesla Roadster Elon Musk SpaceX paketi
Tesla Roadster Elon Musk SpaceX paketi

Elon Musk, yeni Tesla Roadster’a “SpaceX” paketiyle ufak roketler mi koyacak?

Elon Musk, SpaceX Falcon Heavy ile uzaya ilk jenerasyon Tesla Roadster otomobilini götüreceğini söylediği zaman ona kimse inanmamıştı. Ancak çılgın girişimci bunu nefes kesici bir şekilde gerçeğe dönüştürdü. Şimdi yine buna benzer bir durum karşımızda bulunuyor. Ancak bu sefer ortaya çıkan detay “gerçek olmayacak kadar uçuk” görünüyor.

Dünyanın belki de en güzel tasarımlı elektrikli otomobili yeni Tesla Roadster, geçtiğimiz gün duyduğumuz kadarıyla bir Spacex paketine sahip olacak. Bu model için geçen gün konuşan Musk, Roadster’ın tanıtım etkinliğinde gösterimi yapılan versiyonu giriş seviyesi olarak nitelendirmiş ve “Modelde SpaceX adını verdiğimiz opsiyon paketi yer alacak. Roadster ile bir elektrikli aracın her şekilde benzinli bir arabadan daha iyi performans gösterebileceğini göstermek istiyoruz. İnsanların bakış açısı da bu süreçle birlikte değişebilir.” açıklamasını yapmıştı. Kısa süre önce Twitter’dan bir açıklama yapan Musk, yine “yok artık” dedirten bir detayı karşımıza çıkarttı. Buna göre SpaceX paketli Roadster‘ın gövdesinde tam 10 adet ufak roket motoru bulunacak. Bu roket motorlarıyla aracın ciddi anlamda daha hızlı ve performanslı hale geleceğini belirten Musk, altyapının aracı uçurmaya imkan tanıyabileceğini dahi belirtiyor. Bu konuda ciddi olup olmadığı her zaman olduğu anlaşılmayan CEO, yine garip planlar içerisinde bulunuyor.

Geleceğin elektrikli otomobili ve Musk hatırlarsınız geçtiğimiz gün de Marques Brownlee (MKBHD) tarafından yöneltilen bir soruyla gündeme gelmişti. Bu soruda araçta satışa çıktığı zaman otomatik pilot sisteminin olup olmayacağı yazıyordu. Elon Musk’ın bu soruya cevabı ise “kesinlikle evet” oldu. Ancak burada Musk tarafından daha dikkat çekici bir açıklama yapıldı. Buna göre yeni Roadster insan sürüş performansını ciddi anlamda geliştirecek bir artırılmış sürüş moduna sahip olacak. Otomatik pilot özellikleriyle sürücü arasına yeni bir katman eklemesi beklenen artırılmış sürüş modu, Musk tarafından “uçan metal kıyafet gibi” şeklinde aktarılıyor. Bu mod ile otomobilin bizim sürüşümüzü daha önce olmadığı şekilde destekleyeceği söyleniyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yeni Tesla Roadster’ın teknik detayları nefes kesiyor

Hatırlamak gerekirse araç 0’dan 100 km/s hıza sadece ama sadece 1,9 saniyede çıkabiliyor. Üç motor üzerine kurulan ve dört çeker olan araç, maksimum 400 km/s hız yapabiliyor ve tam 1.000 km menzil sunuyor. 200 kWh bataryaya sahip olduğu belirtilen süper spor elektrikli otomobil, sunduğu 10.000 Nm tork değeriyle nefesleri kesiyor. 2020 yılından sonra 250 bin dolara satılacak araç, sık sık daha da performanslı hale gelebilir açıklamalarıyla gündeme geliyor.

İlgili Video

Hayalleri süsleyen otomobilin resmi tanıtım videosu