reklamı kapat

POPÜLER

Tesla Roadster Elon Musk

Elon Musk şaka yapmıyor; Tesla Roadster yerden havalanabilecek

Tesla ve SpaceX CEO’su Elon Musk, Tesla Roadster otomobil modeli için SpaceX paketi sunacak. İşte bu paket ile araç yerden havalanabilecek.

Advertisement

Merakla satışa çıkması beklenen ancak 2022’ye kalan Tesla Roadster, uzun süredir heyecan uyandıran SpaceX paketiyle gündeme geliyor. Bildiğimiz kadarıyla SpaceX paketli Roadster‘ın gövdesinde ufak roket motorları olacak. Geçtiğimiz dönemde önce bu motorların plakanın arkasına yerleştireceğini söyleyen Musk, bu paketin aracı ciddi anlamda daha hızlı ve performanslı hale geleceğini aktarmıştı. Musk bu paket için 2020’nin sonunda da konuşmuştu. Bu paketin geleceğini bir kez daha kesin olarak belirten CEO, bu motorlarda çok yüksek basınçta sıkıştırılmış hava kullanacaklarını aktarmıştı. Birden fazla motor olacağını ancak esas itici ana motorun otomatik olarak aşağıya inecek arka plakanın arkasında olduğunu belirten Elon Musk, bir kez daha aracın yerden yükselebileceğini da aktardı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Elon Musk kısa süre önce verdiği bir röportajda “O arabaya bazı roket teknolojileri koyacağız. Aracın yerden havalanmasını istiyorum. İnsanları öldürmeden nasıl havada asılı kalacağımızı bulmalıyız.” dedi. Musk bu teknoloji denemesinin daha önce yapılacağını da aktarmış ancak bunu gerçeğe dönüştürmemişti. Musk ve ekibi burada elbette filmlerdeki gibi uçan bir araç geliştirmiyor. Ancak SpaceX paketli Tesla Roadster çok az da olsa yerden havalanabilecek gibi duruyor.

Tesla Roadster normal haliyle de nefes kesiyor

Bilmeyenler için araç 0’dan 100 km/s hıza sadece ama sadece 1,9 saniyede çıkabiliyor. Üç motor üzerine kurulan ve dört çeker olan araç, maksimum 400 km/s hız yapabiliyor ve tam 1.000 km menzil sunuyor. 200 kWh bataryaya sahip olduğu belirtilen süper spor elektrikli otomobil, sunduğu 10.000 Nm tork değeriyle nefesleri kesiyor. Çıktığında 250 bin dolara satılacak araç, şimdiden birçok kişi tarafından satın alınmış durumda.

İlgili Video