reklamı kapat

POPÜLER

playstation 5

Dbrand’den Sony’e “kafa tutan” PlayStation 5 dış kapak satışı

Yeni nesil oyun konsolu PlayStation 5 için Dbrand firması dış kapak satmaya başladı. Bu sayede konsol tamamen siyah hale getiriliyor.

Türkiye’de yakında dijital sürümü de satılacak PlayStation 5, plastikten değişebilir dış kapaklar ile geliyor. İşte bu kapaklar için daha konsol çıkmadan önce bir aksesuar / özelleştirme pazarı başlatmıştı. Bu konuda ilk çözümleri sunan firmalardan birisi de PlateStation olmuş ve firma PS5 için dört farklı farklı renkte dış kapak satışı yapmaya başlamıştı. 40 dolarlık fiyatı olan bu plastik kapakların ve benzerlerinin, konsol satışa çıktıktan sonra patlama yaşaması bekleniyordu. Ancak Sony sürece dur demişti. Sony temel olarak bu kapakları kendisinin olarak görüyor ve başkalarının satmasına bu şekilde izin vermiyor. Sony bu kapakları değiştirerek ileride özel PS5 sürümleri hazırlayacak ve bu bağlamda hiçbir üçüncü parti firma Sony’den izin almadan “resmi olarak” plastik kapak satamayacak. Ancak bu konuda Dbrand firması Sony’ye kafa tutuyor ve “Hadi bizi dava et” ibaresini kullanarak PS5 için siyah kapaklar satıyor. Burada yer alan kapak için hem diskli hem de dijital sürüm versiyonları bulunuyor. Dbrand‘in bu hamlesine Sony’nin nasıl bir cevap vereceği merak konusu olmuş durumda.

PlayStation 5 için önemli bir eksik yakında kapanıyor

PlayStation 5, özel hazırlanan FAQ sayfası ile önemli bir detay daha kazandı. Buna göre konsol ileride VRR yani “variable refresh rate” özelliğine kavuşacak. Bu özelliğin şimdi olmaması oldukça garip çünkü konsol HDMI 2.1 desteğine sahip. HDMI 2.1’in de yerleşik olarak VRR desteği bulunuyor. Ancak buna rağmen şu an PS5’te VRR yer almıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Xbox Series X, Series S ve One X konsollarda ise aktif olarak yer alan VRR, PS5’e bir yazılım güncellemesi ile gelecek ancak bunun tarihi henüz verilmiyor. Peki VRR ne işe yarıyor? VRR teknolojisi televizyonun yenileme hızını oyunun kare hızına bağlı olarak gerçek zamanlı ayarlayabiliyor. Bu sayede de oldukça akıcı bir oyun deneyimi elde edilebiliyor. VRR’dan yararlanmak için kaynak (PlayStation 5, Xbox Series X / S vb.) yanında televizyonun da HDMI 2.1 ile VRR desteği olması gerekiyor.

İlgili Video