reklamı kapat

POPÜLER

PlayStation 5

PlayStation 5 için özel “dış kapak” satışına Sony engeli

Yeni nesil oyun konsolu PlayStation 5 için konsol daha satışa çıkmadan dış kapak pazarı oluşuyordu. Ancak bu konuya bir engel geldi.

Türkiye’de 8.299 TL‘den 19 Kasım tarihinde raflardaki yerini alacak olan PlayStation 5, firmanın yukarıdaki videoda da gösterdiği üzere plastikten değişebilir dış kapaklar ile geliyor. İşte bu kapaklar geçtiğimiz hafta konsol için yeni bir aksesuar / özelleştirme pazarı başlatmıştı. Bu konuda ilk çözümleri sunan firmalardan birisi de PlateStation olmuş ve firma PS5 için dört farklı farklı renkte dış kapak satışı yapmaya başlamıştı. 40 dolarlık fiyatı olan bu plastik kapakların ve benzerlerinin, konsol satışa çıktıktan sonra patlama yaşaması bekleniyordu. Ancak Sony sürece şimdilik bir “dur” dedi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sony temel olarak bu kapakları kendisinin olarak görüyor ve başkalarının satmasına bu şekilde izin vermiyor. Sony açık olarak bu kapakları değiştirerek ileride özel PS5 sürümleri hazırlayacak ve bu bağlamda hiçbir üçüncü parti firma Sony’den izin almadan “resmi olarak” plastik kapak satamayacak. Japon teknoloji devi PlayStation 5 için kapak üstü yapışkanlı çıkarma / kaplama çözümlerine ise şimdilik karışmıyor.

PlayStation 5 oldukça güçlü bir konsol olarak yolda

Tekrardan hatırlamak adına yeni nesil konsol gücünü AMD’nin 3. jenerasyon Zen mimarisi üzerine kurulacak sekiz çekirdekli bir işlemciden alıyor. Grafik tarafında AMD imzalı Radeon Navi ailesini kullanan PS5, 4K oyunculuğu hemen hemen standart hale getiriyor. Işık efektlerine çağ atlatacak Ray Tracing desteği de dikkat çeken detayları arasında yer alıyor. SS5’in 825 GB‘lık özel NVMe SSD birimi ise tam 5.500 mb/saniye hızında görev yapıyor.