reklamı kapat

POPÜLER

PlayStation 5 dbrand

Sony’e “kafa tutan” Dbrand, PlayStation 5 dış kapak satışını bitmek zorunda kaldı

Yeni nesil oyun konsolu PlayStation 5 için Dbrand firması dış kapak satmaya başlamıştı. Ancak bu çok da uzun sürmedi.

PlayStation 5, biliyorsunuz plastikten üretilen değişebilir dış kapaklar ile geliyor. İşte bu kapaklar için daha konsol çıkmadan önce bir aksesuar / özelleştirme pazarı başlatmıştı. Bu konuda ilk çözümleri sunan firmalardan birisi de PlateStation olmuş ve firma PS5 için dört farklı farklı renkte dış kapak satışı yapmaya başlamıştı.

40 dolarlık fiyatı olan bu plastik kapakların ve benzerlerinin, konsol satışa çıktıktan sonra patlama yaşaması bekleniyordu fakat Sony bu sürece kısa süre dur dedi.

Sony bu kapakları kendisinin olarak görüyor ve başkalarının satmasına izin vermiyor. Şirket kapakları değiştirerek ileride özel PS5 sürümleri hazırlayacak ve bu bağlamda hiçbir üçüncü parti firma Sony’den izin almadan plastik kapak satamayacak.

Ancak bu konuda Dbrand firması Sony’ye kafa tuttu ve “Hadi bizi dava et” ibaresini kullanarak PS5 için siyah kapaklar satmaya başladı. O zaman Dbrand‘in bu hamlesine Sony’nin nasıl bir cevap vereceği merak konusu olmuştu.

İşte bu konuda Sony’nin hamlesi beklediği gibi yasal oldu ve firma Dbrand’in siyah kapak satışını yasal tehdit üzerinden tamamen durdurdu. Dbrand burada elbette dev bir firma ile yasal savaşa girme riskini almadı.

Sony, yüksek ihtimalle 2022’de direkt olarak kendisini siyah renkli PS5 satışına başlayacak. Çünkü firma konsol için tamamen siyah kontrolcü ve siyah kulaklık tanıttı. Attık sıra direkt olarak konsolun kendisine geldi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

PlayStation 5 için önemli bir güncelleme yapılmıştı

Geçtiğimiz ay yayınlanan büyük PlayStation 5 güncellemesinin en büyük artısı, konsol için M.2 SSD yuvasının aktif edilmesi oldu. Bilmeyenler için PS5’in bünyesinde yerleşik depolama birimine ek olarak boş bir M.2 yuvası da yer alıyor.

Başından beri aktif olmayan bu yuva, dediğimiz gibi yeni güncelleme ile beraber açıldı ve yüksek hızlı M.2 SSD’ler ile konsolda depolama artış dönemi hayata geçti.

Sony’ye göre PS5’e takılacak M.2 SSD’nin “PCI-Express Gen4x4 destekli M.2 NVMe SSD” olması, 250 GB ile 4 TB arasında kapasitesi sunması, bir soğutucu taşıması ve 5.500 MB/s ya da üstünde bir sıralı okuma hızı sunması gerekiyor.

Gelin konsolun içine göz atın