reklamı kapat

POPÜLER

steam nft blok zinciri

Steam içindeki blok zinciri ve NFT temelli oyunlar yasaklandı

Valve’nin dev oyun platformu Steam için gerçekten beklenmedik bir karar alındı. Platformdaki blok zinciri ve NFT temelli oyunlar yasaklandı.

Artık Steam içerisinde blok zinciri altyapısı / teknolojisini kullanan oyunlara ya da içerisinde NFT ile kripto para değişimine izin veren yapımlara izin verilmeyecek. Peki neden? Valve, oyun objelerinin gerçek dünyada değeri olmasını istemiyor. Peki şimdi ne olacak? Bu temelde oyun geliştiren kişiler ya da firmalar ne yapacak?

Çözüm sürpriz olmayan bir yerden geldi. Valve’nin Steam hamlesine hızlı bir cevap veren Epic Games, blok zinciri temelinde kurulan oyunlara Epic Games Store içerisinde izin vereceklerini aktardı. Bu durum elbette geliştiriciler için harika bir haber oldu. Ancak Epic Games’in de süreçte önemli kurallar koyması bekleniyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Valve ve Steam tarafından bir kez daha gündeme getirilen NFT, bilmeyenler için tam olarak nedir?

Kısaca üzerinden geçersek NFT ya da açılımıyla “non-fungible tokens / eşsiz token”, Binance Academy tarafından tam olarak şu şekilde tanımlanıyor: “Eşsiz token (NFT) blockchain üzerinde benzersiz bir varlığı temsil eden kriptografik bir token türüdür.

NFT’ler dijital varlıklar ya da gerçek dünya varlıklarının tokenlaştırılmış versiyonları olabilir. NFT’ler birbirlerinin yerine geçemediği için dijital dünya dahilinde orijinallik ve mülkiyet ispatı olarak kullanılabilir.

NFT ile kişiler şarkıların, fotoğrafların, tasarım çalışmalarının ve hatta GIF gibi animasyonların dahi dijital sahipliğini alabiliyor ya da satabiliyor.

Bu sistemde sanatçılar eserlerinin bir sonraki satışları üzerinden de gelir elde edebiliyor ve bu gerçekten çok güzel görünüyor. Yani eser sahibi eserinin satıyor ancak sahipliğini koruyor.

İlginizi Çekebilir

Epic Games tarafından gösterilen göz alıcı sistem