reklamı kapat

POPÜLER

Apple iMessage Android Beeper Mini

Apple, iMessage’ı Android’e getiren uygulamayı yasaklaması hakkında açıklama yaptı

Teknoloji devi Apple, iMessage servisini Android’e getiren Beeper Mini uygulamasını yasaklaması hakkında resmi açıklama yaptı.

iMessage altyapısını Android’e dünyasına dahil eden en yeni uygulama geçtiğimiz hafta çıkan Beeper Mini olmuştu. Beeper Mini, Apple ID ile oturum açmaya veya iMessage’ı bir sunucuda çalıştırmaya gerek kalmadan iMessage’ı Android’e getiren bir uygulama ve deneyenlerin aktardığı kadarıyla gerçekten çalışıyordu. Uygulamanın yedi günlük deneme süreci sonrasında aylık 2 dolarlık bir kullanım ücreti bulunuyordu, Beeper Mini hakkında resmi olarak yapılan açıklama ise şöyle karşımıza çıkmıştı: “Beeper Mini, iPhone kullanan arkadaşlarınızla sohbet etmek için tasarlanmış tam özellikli bir sohbet uygulaması. iPhone arkadaşlarınız size mesaj gönderdiğinde mesaj balonu mavi renkte görünür. Beeper Mini, sohbetlerinizi uçtan uca şifrelemeyle korur. Apple kimliği gerekmez.” Bu uygulama Apple’ın hiç hoşuna gitmedi ve şirket halen tam olarak nasıl olduğu bilinmiyor olsa da Beeper Mini’yi engelledi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bu konuda Beeper’ın arkasındaki isimlerden birisi, “Tüm veriler Apple’ın Beeper Mini’nin tersine mühendislik ile çalışan altyapısını engellediğini gösteriyor.” demişti, çözümün yolda olduğunu aktarmıştı. Ancak bu çözüm hiçbir zaman gelmeyecek gibi görünüyor çünkü Apple yasaklamayı resmi olarak duyurdu ve servisin kapılarını kapalı tutmaya kararlı olduklarını belirtti. Bu konuda yapılan resmi açıklama tam olarak şöyle oldu:

“Apple olarak ürünlerimizi ve hizmetlerimizi, kullanıcılara verileri üzerinde tam kontrol sağlamak ve kişisel bilgileri güvende tutmak için tasarlanmış sektör lideri gizlilik ve güvenlik teknolojileriyle geliştiriyoruz. Bu bağlamda iMessage’a erişim sağlamak için sahte kimlik bilgilerinden yararlanan teknikleri engelleyerek kullanıcılarımızı korumak için adımlar attık. Bu teknikler kilit meta verilerin açığa çıkması ve spam mesajlar ile kimlik avı saldırılarına olanak sağlama riskleri de dahil olmak üzere kullanıcı güvenliği ve gizliliği için önemli tehditler oluşturuyor. Kullanıcılarımızı korumak için bu konuda gelecekte de güncellemeler yapmaya devam edeceğiz.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bilmeyenler için Apple ekosisteminin en önemli unsurları arasında iMessage yer alıyor. Bu mesajlaşma altyapısı yerleşik mesaj uygulaması üzerinden işliyor ve kişiler kullandıkları cihazlara göre farklı renklerle sınıflandırılıyor. Tarafınıza gelen bir mesaj balonunun rengi mavi ise iPhone’dan, yeşil ise bir Android telefondan (Veri değil sadece SMS ile) gelmiş oluyor. İnternet devi Google uzun zamandır tam olarak bunu çok eleştiriyor.

Şirket bu durumun özellikle gençler arasında bir “iPhone satın alma baskısı” yarattığını ve çoğu zaman Android kullanıcılarının dışlanmasına yol açtığını iddia ediyor. Özellikle grup sohbetlerde görülen bu durumun, adında yeşil renkli bir balon çıkan yani Android kullanan bir kişinin hor görülmesine kadar ulaştığı aktarılıyor ve bunun iMessage özelinde değiştirilmesi isteniyor.

Apple’ın burada oluşan zorbalıktan faydalanmaması gerektiğini aktaran Google, Apple’ın Android kullanıcıları “ikinci sınıf vatandaş” olarak görmesinden vazgeçmesini de istiyordu ancak Apple buna kulak asmıyordu. Geçtiğimiz ay ise tüm baskıların ve özellikle de Avrupa Birliği’nin etkisiyle Apple geri adım attı ve 2024 yılında resmi olarak RCS standardını benimseyeceklerini duyurdu. 

iMessage yanında bu da ilginizi çekebilir: Motorola’nın uzaktan kablosuz şarj teknolojisi