reklamı kapat

POPÜLER

SpaceX Starlink

SpaceX Starlink sistemi için yeni bir anten hazırlandı

Ünlü milyarder Elon Musk’ın direkt olarak uzaydan internet bağlantısı sunan SpaceX Starlink hizmeti için yeni bir adım atıldı.

SpaceX Starlink projesi için Falcon 9’a yüklenen uydular alçak dünya yörüngesine gönderiliyor ve bu sayede sistemin kapsama alanı ile kapasitesi sürekli olarak artıyor. Buna bağlı olarak kullanıcı sayısı da artan servis, Elon Musk tarafından geçtiğimiz ay yapılan paylaşıma göre artık zarar da etmiyor. Henüz kârlılık seviyesine de ulaşamayan ancak kalkışlar sürdüğü için eşit seviyeye gelinmesi çok önemli olan servis, bugün hazırlanan yeni anten ile gündemde yer alıyor. Yapılan açıklamaya göre sabit kullanım odağında hazırlanan yeni anten, daha ince ve daha taşınabilir bir gövdeye sahip. Yeni Starlink kiti artık gelişmiş menzil ve hızlara sahip Gen 3 yönlendirici içeriyor, yeni antende bir motor yok ve artık daha basit bir destek ayağı kullanılıyor. Yeni versiyon ile önceki antene kıyasla yüzde 10 daha iyi kapsama alanı sunuluyor, yeni anten IP67 su geçirmezlik derecesine sahip ve daha yüksek hızlardaki rüzgarlarda sorunsuz olarak görev yapabiliyor. Bu anten yeni abonelere sağlanacak ve deneyimi daha iyi hale getirecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sistemin Türkiye macerası ise maalesef halen beklemede yer alıyor. Sistemin Türkiye’deki durumu hakkında en son Dr. Ömer Fatih Sayan şu açıklamayı yapmıştı: “Düşük Yörünge Uyduları üzerinden hizmet sunumuna yönelik istişare toplantımız; kamu kurumlarımız ve bağlı şirketleri ile özel sektör temsilcilerimizin katılımıyla devam ediyor. Starlink’in ülkemizde de faaliyette bulunma talebine yönelik gerekli regülasyon sürecini, sektörümüzün tüm aktörleri ile değerlendiriyoruz.

Türkiye’nin güvenlik, ticari, teknik ve mali konudaki hassasiyetlerini ortaya koyacak, yetkilendirme süreciyle ilgili gereksinimleri belirleyeceğiz. Yürüdüğümüz her yolda yerli-milli çıkarlarımızı her şeyin üzerinde tutuyoruz.

Ülkemizin geleceği ve ilerlemesi için bizim çizeceğimiz bir yol haritasına eşlik etmek isteyen, destek olmak isteyen herkesle el ele verip çalışacağız. Süreç sonucunda çıkaracağımız yetkilendirmeyle ilgili gereksinimlere uyan firmaları da ülkemize davet etmekten memnuniyet duyacağız.

Bununla birlikte düşük yörünge uydu sistemleri üzerine çalışmalar yapan TÜRKSAT, Plan-S, Hello Space, Fergani Uzay Teknolojileri gibi yerli firmalarımızı sonuna kadar destekleyecek ve bu firmalarımızın dünya çapınca bir etkiye sahip olması için yanlarında olacağız. Ülkemizin haberleşme geleceği için istişare toplantımıza katılan tüm sektör temsilcilerimize şükranlarımı sunuyorum.”

SpaceX Starlink gelişmeleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Sony’nin konsept elektrikli otomobili