reklamı kapat

POPÜLER

SpaceX Starlink anten

Uzaydan internet sistemi SpaceX Starlink için yeni anten görücüye çıktı

Uzaydan internet projesi SpaceX Starlink için başarılı kalkışlar sürüyor. Bunun etkisiyle servis kullanım alanını da artırıyor.

SpaceX, Falcon 9 rokete yüklediği Starlink uydularını alçak dünya yörüngesine göndermeye devam ediyor. Sürekli yapılan kalkışlarla beraber yörüngedeki operasyonel Starlink uydu sayısı 1.800‘e ulaşmış durumda.

Bugün Starlink’i gündeme getiren ise görücüye çıkarılan yeni anten oldu. Starlink uyduları ile şu an aşağıda görebileceğiniz yuvarlak bir anten ile bağlantı kuruluyor. Yeni anten ise görebileceğiniz gibi kare yapıda ve söylendiği kadarıyla orijinal antenden daha biraz ufak / hafif bir seçenek konumunda yer alıyor.

Satın alındığı zaman ayrı bir WiFi Route ile beraber gelen anten, istenirse bacak ünitesi ile beraber kullanılabililiyor ve elbette sudan etkilenmiyor. Performans konusunda orijinal antenden farklı olması beklenmeyen yeni anten dışında firmanın başka planları da bulunuyor. SpaceX, Starlink’i ulaşım araçlarına ve hatta uçaklara taşımak istiyor ve bunun için de ayrı bir anten sistemi geliştiriyor.

Starlink için en son SpaceX ve Tesla CEO’su Elon Musk bir açıklama yapmış, servisin kullanıcı sayısının tam 100 bini geride bıraktığı duyurmuştu. Starlink’i Türkiye’de de bekleyen, hatta depozito ödeyen kişiler bulunuyor ve servisin Türkiye’de kullanıma sunulması için 2021 sonuna işaret ediliyor. Ancak firma süreci 2022’ye de taşıyabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

SpaceX Starlink projesi için mevcut hızlar ne durumda?

Aylık 99 dolarlık fiyatı bulunan beta sürecine giren kişilerin şu an 100 Mbps download ile 20 Mbps upload hızlarına ulaştığı ve servisin şu an 31 ms altında gecikme ile görev yaptığı biliniyor. Starlink bağlantısı için kişilerin yukarıda gördüğünüz gibi bir anten sistemine sahip olması gerekiyor. Bu donanım 499 dolarlık bir masraf çıkarıyor.

İlginizi Çekebilir

Xbox tarafından gelen yeni oyuncu kulaklığı