reklamı kapat

POPÜLER

SpaceX Starlink Elon musk

Amazon Project Kuiper için ilk anten tasarımı ortaya çıktı

Elon Musk, özel uzay şirketi SpaceX ile uzaydan internet projesi Starlink odağında çalışırken, Amazon Project Kuiper de masada yer alıyor.

SpaceX, Falcon 9 rokete yüklediği Starlink uydularını alçak dünya yörüngesine göndermeye devam ediyor. Son görevler ile beraber yörüngedeki operasyonel Starlink uydu sayısını ciddi oranda artıran firma, bu konuda ya da başka bir deyişle hedefinde yalnız değil. Çünkü süreçte Amazon da yer alıyor ve uzaydan internet yarışına aktif olarak katılıyor. Geçtiğimiz aylarda Project Kuiper olarak geçen sistem için FCC’den onay dahi alan alışveriş devi, bildiğimiz kadarıyla alçak dünya yörüngesine ilk aşamada 3.236 tane uydu göndermek ve bunlar ile daha sonra gelecek fazlasını kullanarak tüm Dünya’yı kapsayan bir internet servisi sağlamayı hedefliyor. Project Kuiper’i şimdi gündeme getiren ise aşağıda gördüğünüz ilk anten tasarımı oluyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kişilerin bu anteni kullanarak uzaydan internete bağlanacağı aktarılıyor. 12 inç çapında olan yani oldukça ufka sayılan anten, yapılan testlere göre 400 Mbps veri aktarıma izin veriyor. Antenin son tasarımı ise henüz karşımıza çıkmıyor. Biliyorsunuz Amazon’un sahibi Jeff Bezos‘un gelişmiş roketler geliştiren Blue Origin isimli bir uzay firması bulunuyor ve bu açıdan Project Kuiper kağıt üstünde değil gerçek olacak projeler arasında yer alıyor.

Amazon gibi bir devin rakibi olduğu SpaceX, Starlink projesi tam olarak neyi hedefliyor?

Bu proje için Amazon gibi resmi kurumlardan izin alan şirket, daha önce de aktardığımız üzere yörüngeye konulacak binlerce uydu ile internet erişiminin olmadığı yer bırakmak istemiyor. SpaceX’in başındaki isimlerden Gwynne Shotwell, kişilerin internet için şimdi ödedikleri paraya tam 5 ila 10 kat daha hızlı internet sunacağız diyor. Firma biliyorsunuz şu an sistemi beta testlerini yapıyor. SpaceX’in bu konuda daha büyük antenleri bulunuyor.

İlginizi Çekebilir

Şık ve bütçe dostu elektrikli motosiklet