reklamı kapat

POPÜLER

Renault

Renault ve Volkswagen elektrikli tarafta ortaklık kuramadı

Renault ve Volkswagen elektrikli tarafta bir araya geliyor gibi görünüyordu ancak gelen yeni bilgiler bunun olmadığını gösteriyor.

Geçtiğimiz aylarda Renault, Alman devi Volkswagen ile Avrupa pazarı için ufak boyutlu bir elektrikli otomobil üretmek üzere görüşmeler yaptığını resmi olarak doğrulamıştı. Bugün ise bu görüşmelerin sonuç vermediği, Volkswagen’in uygun fiyatlı bir elektrikli aracı kendi başına çıkaracağı söylendi. Eğer bu görüşmeler beklendiği gibi sonuçlansaydı, karşımıza gerçekten bütçe dostu bir elektrikli çıkacak, bu araç inanılmaz uygun fiyatlı Çinli araçlara karşı önemli bir alternatif ya da başka bir deyişle rakip olacaktı. Bu konuda konuşan Renault CEO’su Luca de Meo, “Katılmak isteyen herkese kapım açık. Üretim kapasitem var. Platformum var. Bunu nasıl yapacağımı biliyorum.” açıklamasını yapmış yani sürece başka isimlerin dahil olabileceğine de işaret etmişti. 15 bin euro seviyesinde ya da altında bir tamamen elektrikli ile Avrupa pazarında büyük ses getirme şansı bulunan ancak bunu şu aşamada rafa kaldıran Renault ve Volkswagen, bildiğimiz kadarıyla Çin pazarında da büyük ortaklıklar kuruyor (Çünkü Avrupalı her otomobil üreticisi devasa Çin pazarında pay almak istiyor) ve hatta Çinli firmalara yardımcı oluyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Luca de Meo geçtiğimiz dönemde yaptığı bir açıklama kapsamında Çinli araçlara karşı bir birleşme çağrısı yapmıştı. Luca de Meo, Çin’den gelen çok uygun fiyatlı elektrikli araçlarla mücadele edecek ucuz araçlar üretmek için Avrupa’da Airbus tarzı bir birleşimin oluşturulması çağrısını yaptı. Aktarıldığı kadarıyla Airbus 2000 yılında Avrupalı havacılık ve uzay şirketleri arasında bir ortak girişim halini aldı. Boeing gibi büyük Amerikan şirketlerine karşı rekabet etmesi için kurulan ve Avrupa hükümetleri tarafından desteklenen Airbus’ı otomobil pazarında örnek almaları gerektiğini belirten Renault CEO’su Luca de Meo, “Bu duruma çözüm bulmak için yaratıcı olmamız gerekiyor” cümlesini de kurdu. Bu arada güncel durumdan yani inanılmaz ucuz elektrikli Çinli araçlardan ABD’li şirketler de korkuyor.

Renault haberleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Acer imzalı elektrikli bisiklet modeli