reklamı kapat

POPÜLER

Dacia Spring Electric

Renault grubunda Dacia Spring Electric krizi

Avrupa’nın en ucuz elektrikli otomobili iddiasını taşıyarak dikkat çeken Dacia Spring, Renault grubu ile Fransız işçileri karşı karşıya getirdi.

Dacia’nın ilk elektrikli otomobili olarak geçtiğimiz günlerde tanıtımı gerçekleştirilen Spring Electric, pazardaki trendlere uyum sağlamanın da sembolleri arasında. Marka içerisinde kendinen sonra gelecekler için de önemli mesajlar barındıran modelin, sınıfında Avrupa’nın en ucuzu iddiasını taşıması da ses getirdi. Renault grubunun içerisinde bulunduğu dönüşüm için de önemli bir örnek olacak Dacia Spring Electric, Fransız cephesinde ise bir krize neden olmuş gibi görünüyor. Problemin kaynağında ise aracın üretimini grubun Çin’de birlikte operasyon yürüttüğü Dongfeng’in fabrikasında gerçekleştirmesi var.


“Dacia Spring Electric için alınan bu karar sorumsuzluk”

Çin’de üretilip Avrupa’da satılacak olan Spring Electric’in Fransa dışında üretilmesinden rahatsız olan Fransız Demokratik İşçi Konfederasyonu, Renault’yu sorumsuz davranmakla suçladı. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan sendika sözcüsü Frank Daoust;” Spring’in Çin’de üretilmesine kesinlikle karşıyız. Bu, Fransa’daki otomobil endüstrisi ve işler için şirketin aldığı devlet desteğiyle uyumlu değil bir karar değil. Bu araçları Fransa dışında herhangi bir yerde üretmek düşünülemez ve sorumsuzluktur.” ifadelerine yer verdi. Renault çatısı altında çalışanlarını temsil eden bir diğer sendika da, şirketin Fransa’yı elektrikli araçlar için küresel bir merkez yapma hedefinden sapmamaya davet etti. Koronavirüs sebebiyle yaşanan kriz ortamında Fransa hükümeti tarafından önemli bir kredi desteği alan Renault cephesinin bu gelişmeler karşısında ne yapacağı merak ediliyor.

İlgili video

Dacia Spring Electric; ailenin ilk elektrikli modeli seri üretim formuyla karşımızda