reklamı kapat

POPÜLER

Samsung Galaxy S22 Ultra

Samsung’un 200 megapiksel seviyesine çıkış tarihi belli oldu

Güney Kore merkezli teknoloji devi Samsung, akıllı telefon kameralarında üst limiti 200 megapiksel olarak belirleyecek ve bunun için tarih ortaya çıkmış durumda.

Samsung’a yönelik sağlam kaynak Ice Universe’e göre Samsung imzalı 200 megapiksellik akıllı telefon kamerası eylül ayında lanse ediliyor. Biliyorsunuz şirketin bu sensörü çok uzun zamandır gündemde yer alıyor.

Bu arada 200 megapiksellik sensörün yalnız gelmeyeceği de aktarılıyor. Aynı kaynağa göre yeni bir 50 megapiksellik RGBW sensör de yolda bulunuyor.

Başka firmaların hali hazırda geliştirdiği RGBW sensör birimi, diğerlerinden “W” yani “White” takısı ile ayrılıyor. Standart “Red (Kırmızı), Green (Yeşil) ve Blue (Mavi)” piksel dizilimine White (Beyaz) pikseli de dahil eden sensör, bu sayede çok daha hassas hale geliyor ve özellikle düşük ışıklı ortamlarda çok daha aydınlık fotoğraflar ortaya koyabiliyor.

Bildiğimiz kadarıyla eylül ayında gelecek Samsung imzalı 200 megapiksellik kamera sensörü ilk olarak Xiaomi tarafından kullanılacak. Burada çıkış yüksek ihtimalle Xiaomi Mi 12 serisi ile yapılacak.

2022 Ocak ayında gelmesi beklenen Samsung Galaxy S22 ailesinde ise bu kameranın yer alması beklenmiyor. Kaynaklara göre ailenin en üstündeki Galaxy S22 Ultra dahi 108 megapiksellik bir ana kamera taşıyor.

108 megapikselden alınabilecek en iyi kaliteyi alması beklenen Samsung Galaxy S22 serisinde tam olarak Galaxy S22, Galaxy S22 Plus ve Galaxy S22 Ultra modelleri karşımıza çıkacak.

Samsung aslında 200 megapiksele çok sıcak bakmıyor

Ice Universe hatırlarsınız geçtiğimiz aylarda üstü kapalı da olsa Samsung’un telefon tarafında strateji değiştirdiğini açıklamıştı. Firma yeni dönemde şişirme büyük rakamlar (Direkt olarak megapiksel değerleri) yerine daha mantıklı davranarak kaliteye odaklanacak bilgisi verilmişti.

Daha önce de hep söylediğimiz gibi fotoğraf kalitesini telefonlarda ya da fotoğraf makinelerinde kesinlikle megapiksel değeri belirlemiyor. Yani yüksek megapiksel değeri direkt olarak yüksek fotoğraf kalitesi anlamına gelmiyor.

Telefonda fotoğraf kalitesini ilk olarak sensör boyutu, ikinci olarak da yapay zeka temelli bilişimsel fotoğrafçılık altyapısı belirliyor. Peki Samsung buna rağmen neden 200 megapiksellik bir sensör geliştiriyor?

Aynı zamanda büyük bir parça / donanım tedarikçisi olarak şirket, kendi kullanmayacak olsa bile diğer firmalar ilgi gösterdikleri için her zaman ilerlemek ve ticari olarak çıtayı yükseltmek zorunda.

Not: Görsel temsilidir.

İlginizi Çekebilir

OPPO’dan çok ilginç akıllı telefon konsepti