reklamı kapat

POPÜLER

Samsung

Samsung duyurdu: “İnsan gözüne en çok benzeyen kamera sensörü”

Güney Kore merkezli teknoloji devi Samsung, bugün insan gözüne en çok benzeyen kamera sensörü ile gündemde ses getirdi.

Akıllı telefon pazarının dev ismi Samsung, sadece telefon yanında telefonları oluşturan parçaları da geliştiriyor. Bu bağlamda firmanın son çalışması ISOCELL GWB kamera sensörü oldu. TECNO Mobile tarafından düzenlenen bir webinar kapsamında ilk duyurusu yapılan bu yeni telefon kamera sensörü, şu an geliştirme aşamasının sonunda yer alıyor.

64 megapiksel çözünürlük sunacağı aktarılan ISOCELL GWB, “RGBW” piksel yapısını benimsiyor. Başka firmaların hali hazırda geliştirdiği RGBW sensör birimi, diğerlerinden “W” yani “White” takısı ile ayrılıyor.

Standart “Red (Kırmızı), Green (Yeşil) ve Blue (Mavi)” piksel dizilimine White (Beyaz) pikseli de dahil eden sensör, bu sayede çok daha hassas hale geliyor ve özellikle düşük ışıklı ortamlarda çok daha aydınlık fotoğraflar ortaya koyabiliyor.

Bu sensör diziliminin düşük ışıkta çekilen fotoğrafların renk doğruluğuna da büyük faydası oluyor. Bu yüzden firma sensör için insan göz benzetmesi yapıyor.

Sensörün geliştirme sürecinde Türkiye’de de yer alan TECNO Mobile ile ortak çalıştığı açıklanan Samsung, bu açıdan sensörü ile olarak TECNO’ya verebilir. Daha sonra bu sensörden diğer firmalardan da yararlanabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Samsung sensör pazarında 200 megapiksel seviyesine de çıktı

Samsung tarafından geçtiğimiz aylarda tanıtılan telefon sensörü ISOCELL HP1, telefon tarafı için çözünürlük limitini 200 megapiksel seviyesine taşıdı. Telefonlar için yapılmış en yüksek çözünürlüğü sunan Samsung ISOCELL HP1, 1/1.22 inç boyutunda ve 0.64μm piksel boyutuna sahip bir sensör.

ChameleonCell teknolojisiyle ışık duruma göre piksel yapısında değişiklik yapabilen sensör, 2×2 “pixel binning” modunda 1.28 um 50 megapiksel fotoğraflar, 4×4 pixel binning modunda 12.5 megapiksel 2.65μm fotoğraflar verebiliyor. Sensör temel olarak düşük ışıkta çözünürlükten fedakârlık yaparak kaliteyi artırabiliyor.

8K 30 fps ve 4K 120 fps video destekleri olan ISOCELL HP1, henüz bir akıllı telefona giriş yapmadı. Ancak bu 2022’de değişecek. 2022’de kesin olarak 200 megapiksel kameralı telefonlar gelecek. Samsung’un ilk 200 megapiksel kameralı telefonu ise 2023 yılında gelecek deniyor.

Not: Görsel temsilidir.

İlginizi Çekebilir

Tansiyon ölçebilen akıllı saat ile tanışın