reklamı kapat

POPÜLER

Samsung OmniVision 200 megapiksel

Telefonlara 200 megapiksel sensörü sadece Samsung vermeyecek

Birçok akıllı telefona kamera sensörü sağlayan önemli isimlerden OmniVision, 200 megapiksel yarışında Samsung tarafına rakip oldu.

Advertisement

Günümüzde satışı yapılan akıllı telefonlarda Samsung, OmniVision ve Sony imzalı firmaların kamera sensörleri kullanılıyor. Genelde orta ve alt seviye telefonların görüntüleme donanımlarını sağlayan OmniVision, gelecekte üst seviyede de ses getirecek. Bunu diyoruz çünkü firma kısa süre önce 200 megapiksel çözünürlükte bir telefonlara özel kamera sensörü duyurdu. Spesifik olarak CES 2022’de tanıtılan OVB0B isimli sensör, 0.61 um piksel boyutuna sahip ve 1/1,28 inç boyutunda yer alıyor.

8K 30 fps video desteği bulunan ve gelişmiş bir otomatik netleme performansı sunan sensör, OmniVision’in açıklamasına göre özel teknolojiler ile 4K ve 2K’da en iyi düşük ışık video performansını getiriyor. Bu dikkat çekecek sensör pazarda direkt olarak Samsung tarafından geçtiğimiz yıl duyurusu yapılan ve halen bir telefona girmesi beklenen ISOCELL HP1’in karşısına çıkıyor.

Hatırlamak adına Samsung ISOCELL HP1, 1/1,22 inç boyutunda ve 0.64μm piksel boyutuna sahip bir sensör. ChameleonCell teknolojisiyle ışık duruma göre piksel yapısında değişiklik yapabilen sensör, 2×2 “pixel binning” modunda 1.28 um 50 megapiksel fotoğraflar, 4×4 pixel binning modunda 12.5 megapiksel 2.65μm fotoğraflar verebiliyor.

Sensör temel olarak düşük ışıkta çözünürlükten fedakârlık yaparak kaliteyi artırabiliyor. 8K 30 fps ve 4K 120 fps video destekleri olan ISOCELL HP1, Samsung tarafından 2023 yılında kullanılacak. Bu sensörü 2022’de büyük ihtimalle ilk kez Xiaomi kullanacak. Daha sonra ise Motorola’nın bu konuda bir adım atması bekleniyor.

İlginizi Çekebilir: Gelin Xiaomi imzalı robot köpek CyberDog ile tanışın

https://log-com-tr.cdn.vidyome.com/embed/RwLPIiefrX9.html