reklamı kapat

POPÜLER

4K çözünürlükte 60 FPS video kaydedebilen telefonlar yolda

Günümüz üst seviye akıllı telefonları 4K video çekme özelliğiyle birlikte geliyor ancak bu videolar yalnızca 30 FPS’de oluyor. OmniVision’ın üzerinde çalıştığı sensör ise 4K çözünürlükte 60 FPS deneyimini akıllı telefonlara getiriyor

60 FPS videolar 30 FPS’ye göre daha akıcı bir görüntü sağlıyor. Ancak 60 FPS video çekilmek istendiğinde günümüz cihazlarıyla 4K’ya ulaşılamıyor ve ancak Full HD kalitesinde video kaydı yapılabiliyor. 12 megapiksel çözünürlüğündeki OmniVision O12890 sensör, 4K’da 60 FPS çekim yapabilmesinin yanı sıra 1080p çözünürlüğünde 240 FPS’de video kaydı yaparak 8 kat yavaşlatma sağlıyor. Şimdilik test aşamasında olan sensörün 10 x 10 milimetre modül üzerine 6 milimetre yükseklikte geliştirildiği belirtiliyor. Testleri devam eden sensörün üretiminin yıl sonunda başlatılacağı söyleniyor fakat ilk olarak hangi cihazlarda bu sensörü görebileceğimiz hakkında bir bilgi bulunmuyor.

*Haberin görseli temsilidir.

YORUMLAR
ESKİ YORUMLAR

“4K çözünürlükte 60 FPS video kaydedebilen telefonlar yolda” için 2 cevap

  1. Ogün dedi ki:

    Video yu kaydeden şey “lens” değildir. Görüntülemeyi sağlayan algılayıcı yüzey, optik elemanlar, obtüratör gibi araçların da dahil olduğu modüldedir. Deseydiniz ki 4K çözünürlüğünde çizgi çözme keskinliğinde bir lens üretildi. O da zaten ayrı bir şey oluyordu.

  2. Kerem dedi ki:

    Umarız 4k türünün ilk örnekleri olan telefonlar gibi 10 dk sonra abi ben ısındım biraz dinleneyim demezler.