reklamı kapat

POPÜLER

SpaceX Falcon Heavy roket Elon Musk

Blue Origin, SpaceX merkezli NASA davasından sonuç alamadı

NASA, Artemis görevi için SpaceX firmasını seçmiş, bu Jeff Bezos ve Blue Origin’i memnun etmemişti. Bu konu bugün sona erdi.

Hatırlamak adına NASA, Ay’a yeniden insan / astronot götürmek istiyor ve bunun için Elon Musk’ın SpaceX‘ine 2,9 milyar dolarlık bir kontrat verdi.

Artemis görevi kapsamında dünyanın en zengin insanı olan, Amazon’un sahibi Jeff Bezos’un uzay şirketi Blue Origin’i geride bırakan ve kontratı kazanan SpaceX, bu görev üzerinde şimdiye kadar pek çalışamadı.

Çünkü geçtiğimiz aylarda Jeff Bezos ve uzay şirketi Blue Origin bu durumu kabul etmedi ve önce protesto daha sonra da yasal olarak bir dava adımı attı.

Aslında süreçte NASA daha önce de geri adım atmak zorunda kalmıştı. Blue Origin’e ek olarak Dynetics firması da süreci protesto edince kurum, SpaceX’e verdiği kontratı dondurmuştu. O zaman NASA’nın SpaceX’e süreçte yaptığı çalışmaları geçici olarak durdurmasını söylediği aktarılmıştı.

Daha sonra ise süreç yasal olarak mahkemeye taşınınca SpaceX’in çalışması 1 Kasım tarihine kadar kesin olarak durduruldu. Bu ikinci durdurma kararı olmuştu. NASA’nın gönüllü olarak yaptığı bu hamlenin arkasında yasal sürecin temiz olarak sonlandırılması ve sonrası için sorunsuz bir çalışma ortamının sağlanmasının istenmesi yer alıyordu.

Bugün açılan dava sonuçlandı ve mahkeme Blue Origin’in isteğini net olarak kabul etmedi. Bunun sonucunda da Artemis görevi için üretilecek uzay aracının arkasında artık sadece SpaceX yer alacak. 

Konuya Jeff Bezos’un açıklaması gayet normal oldu. NASA ve SpaceX’e görevlerinde başarılar dileyen Bezos, istedikleri sonucu alamadıklarını ancak karar saygı duyacaklarını açıkladı:

Karara Elon Musk’ın cevabı ise çok şaşırtmayarak tam olarak şöyle oldu:

NASA görevinin sadece SpaceX’e gitmesini Blue Origin neden istememişti?

Bu durumu Blue Originçok riskli” olarak görüyor. Bu karar için firma “NASA’nın kararı rekabet fırsatlarını ortadan kaldırıyor, tedarik tabanını önemli ölçüde daraltıyor ve Amerika’nın Ay’a dönüşünü tehlikeye atıyor.” açıklamasında bulunuyor.

İlginizi Çekebilir

Google Earth için büyük güncelleme yapıldı