reklamı kapat

POPÜLER

NASA

NASA, SpaceX’e kalan Artemis görevi için ertelemeye gitti

NASA, Artemis görevi için bir erteleme kararı aldı. ABD’nin Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi, 2025’e kadar Ay’a insan göndermeyecek.

T24’te yer alan habere göre ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) yöneticisi Bill Nelson, NASA’nın Ay’a insan gönderme hedefini ertelediğini ve bunun 2025’ten önce gerçekleşmeyeceğini ifade etti. Nelson yaptığı açıklamada, eski ABD Başkanı Donald Trump’ın Ay’a insan gönderme planına atıfta bulunarak, “Trump yönetiminin 2024’te Ay’a insan gönderme hedefi teknik fizibiliteye uygun değildi” dedi.

Nelson, ayrıca NASA’nın Artemis programı olarak bilinen Ay’a insan gönderme misyonunun 1. görevinin 2022 baharına ertelendiğini, Artemis II misyonunun 2024’e ve Artemis III misyonun 2025’e ertelendiğini söyledi.

Ay’a yeniden insan götürmen için biraz daha zamana ihtiyaç duyan NASA, tahmin edebileceğiniz üzere birçok farklı proje üzerinde çalışıyor ve bunlar için SpaceX gibi partnerlerden yardım alıyor.

Artemis görevi odağında NASA, SpaceX ve Blue Origin arasında neler yaşanmıştı?

NASA, görev için Elon Musk’ın SpaceX‘ine 2,9 milyar dolarlık bir kontrat verdi. Artemis görevi kapsamında dünyanın en zengin insanı olan, Amazon’un sahibi Jeff Bezos’un uzay şirketi Blue Origin’i geride bırakan ve kontratı kazanan SpaceX, bu görev üzerinde şimdiye kadar pek çalışamadı.

Çünkü geçtiğimiz aylarda Jeff Bezos ve uzay şirketi Blue Origin bu durumu kabul etmedi ve önce protesto daha sonra da yasal olarak bir dava adımı attı.

Aslında süreçte NASA daha önce de geri adım atmak zorunda kalmıştı. Blue Origin’e ek olarak Dynetics firması da süreci protesto edince kurum, SpaceX’e verdiği kontratı dondurmuştu. O zaman NASA’nın SpaceX’e süreçte yaptığı çalışmaları geçici olarak durdurmasını söylediği aktarılmıştı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Daha sonra ise süreç yasal olarak mahkemeye taşınınca SpaceX’in çalışması 1 Kasım tarihine kadar kesin olarak durduruldu. Bu ikinci durdurma kararı olmuştu. NASA’nın gönüllü olarak yaptığı bu hamlenin arkasında yasal sürecin temiz olarak sonlandırılması ve sonrası için sorunsuz bir çalışma ortamının sağlanmasının istenmesi yer alıyordu.

Bugün açılan dava sonuçlandı ve mahkeme Blue Origin’in isteğini net olarak kabul etmedi. Bunun sonucunda da Artemis görevi için üretilecek uzay aracının arkasında artık sadece SpaceX yer alacak. 

Konuya Jeff Bezos’un açıklaması gayet normal oldu. NASA ve SpaceX’e görevlerinde başarılar dileyen Bezos, istedikleri sonucu alamadıklarını ancak karar saygı duyacaklarını açıkladı.

İlginizi Çekebilir

Google Earth için büyük güncelleme yapıldı