reklamı kapat

POPÜLER

iPhone 12

iPhone 12 kutusundan şarj cihazının kaldırılması ne fayda sağladı?

Apple, iPhone 12 modellerinin kutusundan 5W’lık şarj cihazını ve kulaklığı kaldırdı. Peki bunun faydası ne oldu? Firmadan resmi açıklama geldi.

Apple, bahsettiğimiz aksesuar kaldırma kararını çevreyi korumak için almış, iPhone 12 modellerinin kutusuna sadece bir Lightning / USB-C kablo koymuştu.

İşte bunun çevreye etkisi Apple’a göre büyük oldu. İlk olarak şarj cihazları kutudan alınarak hesaplamalara göre 861.000 metrik ton bakır, kalay ve çinko cevheri kullanılmamış oldu.

Bağlı olarak bu madenlerin çıkarma ve taşıma süreçlerinde avantaj sağlanarak çevreye daha az zarar verilmiş oldu. Ayrıca şarj cihazı atıldığı için iPhone 12’lerin kutuları da ufaldı.

Apple ufak kutular ile bir seferde daha çok iPhone taşınabildiğini duyurdu. Bunun da kesilen taşıma emisyonu açısından faydası oldu.

Apple’ın bu arada Tim Cook yönetiminde başka çevre adımları da yer alıyor. Firma hem kendi tesisleri hem de tedarikçilerini yenilenebilir enerji sistemlerine yöneltiyor. Çevreye yönelik en büyük katkı buradan elde ediliyor.

Teknoloji devi ayrıca yeni ürünlerinde geri dönüştürülmüş alüminyum da kullanıyor. Bunun da eski ürünlerin geri dönüşümü üzerinden çevreye büyük katkısı oluyor.

Apple’a kısa süre önce Brezilya’da şarj cihazını kutudan kaldırdığı için 2 milyon dolar gibi ufak bir ceza kesilmişti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

iPhone 12 serisi ile şarj cihazı kalktı. iPhone 14’lerle ise şarj portu kalkabilir

Evet Apple’ın böyle bir planı da bulunuyor. Bu yıl çıkacak iPhone 13’lerde yine Lightning kullanacak firma, iPhone 14’lerde ise şarj sürecini direkt olarak MagSafe’e bırakacak gibi görünüyor.

Telefonlarından 3,5 mm kulaklık girişini kaldıran ilk isim olan şirket, bunu şarj portu konusunda da gerçekleştirecek gibi görünüyor. Bunun son kullanıcıya büyük bir etkisinin olması ise beklenmiyor.

iPhone 12’lerin tanıtım videosu