reklamı kapat

POPÜLER

Xiaomi

Xiaomi, “şarj cihazını kutuda tutarak” çevreyi koruyor

Apple, iPhone 12‘lerin kutusundan “çevreyi korumak” adına şarj cihazını ve kulaklığı kaldırdı. Xiaomi gibi diğer firmalar ise farklı bir yol izliyor.

Yukarıda da söylediğimiz gibi bu aksesuar kaldırma kararını çevreyi korumak adına alan teknoloji devi Apple, iPhone 12 modellerinin kutusuna sadece bir şarj kablosu koymuş durumda. Firma ayrıca bu durumu sadece yeni modeller değil eskilere de genişletti. Yeni üretilen iPhone 11, iPhone SE 2020 ve iPhone XR‘ların kutusundan da güç adaptörü ve kulaklık kaldırıldı. Android üreticileri ise Apple’ın aldığı bu kutu içeriğini boşaltma kararı üzerine yürümeye devam ediyor. Bunlardan birisi de dev üretici Xiaomi. Firma yaptığı son paylaşımda Apple’a üstü kapalı bir gönderme yapıyor ve Mi 10T Lite üzerinden çevreye zararlı olan “plastik çöp” kullanmadan gerekli olan her şeyin (Direkt olarak şarj aletine işaret ediliyor) kutuya konulduğu belirtiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Xiaomi ayrıca Avrupa merkezli olarak plastik paket kullanımını yüzde 60 oranında azaltacaklarını da duyuruyor. Şirket bunun yerine doğada çözülebilen kağıt temelli paketler kullanıyor ve bunu artırmak istiyor. Herkes Apple’ın şarj cihazını kaldırma kararını USB-C portuna geçiş yaparak desteklemesi gerektiğine inanıyor. Bu olmadığı için de şu an alınan kararın çevreye çok da bir faydası olacak gibi görünmüyor. Xiaomi’nin yolu şimdilik daha mantıklı duruyor.

Türkiye’de de satılacak Xiaomi Mi 10T Lite neler sunuyor?

Xiaomi Mi 10T Lite gücünü Snapdragon 750G işlemciden alıyor. 33W hızlı şarj destekli 4.820 mAh pil üzerine kurulan model, 6,67 inç boyutunda Full HD+ 120 Hz LCD ekran ile karşımıza çıkıyor. Telefonun arkasında 64 megapiksel ana + 13 megapiksel ultra geniş açı + 2 megapiksel makro + 2 megapiksel derinlik kameraları bir araya geliyor. Önünde 16 megapiksel selfie kamerası yer alan telefon için 6 GB RAM + 64 GB depolama ile 6 GB RAM + 128 GB depolama seçenekleri sunuluyor.

İlgili Video

iPhone 12 Pro ile tanışın