reklamı kapat

POPÜLER

Formula 1 2022
Formula 1 2022

Resmi duyuru yapıldı; işte karşınızda 2022 Formula 1 araç tasarımı

Dünyanın en önemli yarış serisi Formula 1, 2022’de yeni araçlara geçiyor ve bu araçlar dakikalar önce resmen görücüye çıkarıldı.

Formula 1, düzenlenen canlı lansman ile 2021 Britanya Grand Prix’si haftasında 2022’de kullanılacak yeni F1 araçların tasarımını görücüye çıkardı.

Sergilenen tasarımı yeni araçlar için bir temel oluşturuyor ve bizce oldukça modern görünüyor. Sporun bir sonraki seviyesi için güzel bir adım atan mühendisler, bu tasarımda elbette sadece “modern” çizgiye odaklanmıyor.

Bu tasarımda öncelik mücadelenin daha önce hiç olmadığı kadar yakın hale getirilmesi. Verilen bilgiye göre bu tasarım (Özellikle yeni büyük kanatlar) ile 2022’de pilotlar birbirlerini daha yakından takip edebilecek.

Yeni tasarımda yakın takip durumlarında şimdiye oranla daha az performans kaybı yaşanacak ve böylece mücadele artacak. Yapılan analizlere göre 2022 F1 yarışlarında daha fazla kanat kanata mücadele olacak ve yarışlar daha da eğlenceli hale gelecek.

Bu tasarımı elbette her F1 takımı kendi çalışmaları odağında özelleştirecek. Her takım temel görünüş üzerinde kendi motorları ışığında belirli seviyeye kadar aerodinamik değişiklik yapabilecek, farklı kanatçıklar ve parçalar kullanabilecek. Ancak genel çizgi her takımda böyle olacak.

Yakın yarış performansını artırmak adına modern çizgiyi sadelikle birleştiren Formula 1 yönetimi, yeni tasarımda 18 inç jantları ve lastiklerin üstüne de özel bir parça eklemiş durumda.

Bu tasarım için bilgisayar ortamında inanılmaz testler yapıldığı da aktarılıyor. Yeni tasarımı güvenliği de ciddi oranda artırdığı mühendisler tarafından verilen önemli bilgiler arasında yer alıyor.

Bu arada 2022 araçlarıyla eski kulak tırmalayan motor sesleri geriye gelmeyecek. Yani 2022’de de turbo hibrit V6 motorlar kullanılmaya devam edilecek. Yeni yılda motorlara daha fazla elektrik desteği getirileceği aktarılıyor.

Bunun arkasında emisyonu daha da azaltarak performansı artırmak yer alıyor. Çoğu kişi kabul edemiyor olmasına rağmen Formula 1 yönetimi sürdürülebilirlik ve çevre konularına çok büyük önem veriyor. Biliyorsunuz şu an elektrikli Formula E serisi de aktif olarak devam ediyor.

Tasarımcı Olay Tuncay Karabulut tarafından hazırlanan Scuderia Ferrari 2022 araç tasarımı. Bu bir konsept ancak gerçekten olası durumda.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Şu an Formula 1 özelinde en çok önümüzdeki Türkiye GP merak ediliyor

1-3 Ekim tarihleri arasında yapılacak 2021 Formula 1 Türkiye GP için geçtiğimiz hafta resmi bilet satışı da resmi olarak başladı.

Burada daha önce de olduğu gibi pist üstü konuma göre değişen bilet fiyatları karşımıza çıktı. En düşük fiyat 300 TL olarak görünürken, en yüksek bilet fiyatı ise 3.300 TL olarak açıklanmış durumda. Ancak bunlar 12-31 Temmuz için belirlenen kampanyalı fiyatlar.

Rakamların 31 Temmuz sonrasında en düşük 375 TL, en yüksek ise 4.125 TL olacağı açıklanıyor. Formula 1’in 2022’de de Türkiye’de olmasını istiyoruz. Daha önce dediğimiz gibi bunun olması için 2021 yarışının ciddi şekilde dolması gerekiyor.

Şimdilik biletlere yüksek talebin olduğu yönünde bilgiler geliyor. Ancak bilet fiyatları çok yüksek bulanların olduğunu da belirtelim.

İlginizi Çekebilir

BMW’nin ileride Türkiye’de de satılacak fütüristik elektrikli motosikleti