reklamı kapat

POPÜLER

Formula 1 2022
Formula 1 2022

Formula 1, 2022 takvimini yayınladı; Türkiye’nin durumu şansa kaldı

Dünyanın en önemli yarış serisi Formula 1, 2022’de hangi yarışların yapılacağını biraz önce resmi olarak duyurdu. İşte detaylar;

Formula 1, 2022’de tam 23 farklı yarış düzenleyecek ve bu konuda en uzun sezon özelinde bir rekora imza atacak. Peki bu yarışlar hangileri olacak? Firmanın şimdiden paylaştığı resmi takvim tam olarak şöyle:

Bu takvimdeki bizim için en büyük eksik elbette Türkiye’nin olmaması. F1 Türkiye’ye iki senedir geliyor ancak bu geçici bir durum. İki senedir Covid-19 nedeniyle yapılamayan yarışların yerlerini biz dolduruyoruz. Bu açıdan 2022 takviminde yer almamamız büyük de bir sürpriz olmuyor.

Peki Türkiye’nin 2022 için hiç mi şansı yok? Bunun cevabı elbette hayır. Covid-19 halen etkisini sürdürüyor ve bu açıdan bazı yarışların iptal edilme ihtimali bulunuyor. Eğer böyle bir şey olursa, boşluklardan birisini yine Türkiye GP doldurabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Formula 1, 2022’de yeni araçlara geçiyor

Formula 1, hatırlarsınız 2021 Britanya Grand Prix’si haftasında 2022’de kullanılacak yeni F1 araçların tasarımını görücüye çıkardı. Sergilenen tasarım yeni araçlar için bir temel oluşturuyor ve oldukça modern görünüyor. Sporun bir sonraki seviyesi için güzel bir adım atan mühendisler, bu tasarımda elbette sadece “modern” çizgiye odaklanmıyor.

Bu tasarımda öncelik mücadelenin daha önce hiç olmadığı kadar yakın hale getirilmesi. Verilen bilgiye göre bu tasarım (Özellikle yeni büyük kanatlar) ile 2022’de pilotlar birbirlerini daha yakından takip edebilecek.

Yeni tasarımda yakın takip durumlarında şimdiye oranla daha az performans kaybı yaşanacak ve böylece mücadele artacak. Yapılan analizlere göre 2022 F1 yarışlarında daha fazla kanat kanata mücadele olacak ve yarışlar daha da eğlenceli hale gelecek.

Bu tasarımı elbette her F1 takımı kendi çalışmaları odağında özelleştirecek. Her takım temel görünüş üzerinde kendi motorları ışığında belirli seviyeye kadar aerodinamik değişiklik yapabilecek, farklı kanatçıklar ve parçalar kullanabilecek. Ancak genel çizgi her takımda böyle olacak.

Yakın yarış performansını artırmak adına modern çizgiyi sadelikle birleştiren Formula 1 yönetimi, yeni tasarımda 18 inç jantları ve lastiklerin üstüne de özel bir parça eklemiş durumda.

İlginizi Çekebilir

BMW’nin ileride Türkiye’de de satılacak fütüristik elektrikli motosikleti