reklamı kapat

POPÜLER

NASA

NASA, ticari uzay istasyonları için üç farklı firmayı seçti

Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi NASA, ticari uzay istasyonları için üç farklı firmayı seçti. Bu firmalara maddi destek sağlanacak.

Amerika Birleşik Devletleri’nin uzay programı çalışmalarından sorumlu olan kurum, NASA (National Aeronautics and Space Administration / Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi), ticari uzay istasyonları için Blue Origin, Nanoracks LLC ve Northrop Grumman firmalarını seçtiklerini duyurdu.

Ortak olarak ABD merkezli bu üç firma NASA’dan 400 milyon doların üzerinde maddi destek alacak. NASA’nın buradaki amacı, ISS’in yerini alacak birden fazla alçak dünya yörünge istasyonu kurmak ve bu istasyonların bir müşterisi olmak.

Bu sayede uzay araştırma maliyetlerini çok ciddi şekilde düşürmeyi hedefleyen kurum, spesifik olarak Jeff Bezos’un uzay şirketi Blue Origin’e 130 milyon dolar, Nanoracks LLC firmasına 160 milyon dolar, kendi istasyon konsepti yukarıda yer alan Northrop Grumman’a ise 125 milyon dolarlık bir fon ayırmış durumda.

Firmalar bu fonları kullanarak kendi sistemleri tasarlayacak ve günün birinde alçak dünya yörüngesinde farklı yapılarda çok sayıda uzay istasyonu olacak. Bu özel ya da ticari uzay istasyonları “uzay turizmi” için de kullanılabilecek. İstasyonlar maliyetini esas olarak bilimsel görevlerden çok zengin turistler sayesinde çıkaracak.

NASA en son DART göreviyle gündemdeydi

SpaceX, NASA’nın “Double Asteroid Redirection Test” ya da kısaca DART olarak geçen görevi kapsamında Falcon 9 ile bir kalkış yaptı. DART sisteminin amacı, Dünya’ya çarpma riski bulunan asteroitlere bir uzay aracı çarpmak.

Zaman zaman bazı asteroitler Dünya’ya çarpma riski doğurulabiliyor. Dünya çok uzun yıllardır büyük bir asteroit çarpma riski yaşamadı ancak bu durum gelecek için risk olmadığı anlamına gelmiyor. Bu açıdan DART sistemi büyük önem arz ediyor.

DART ile asteroitlere çarpılacak bir uzay aracının asteroit yörüngesini değiştirip değiştirmeyeceği test edilecek ve burada ilk deneme Dimorphos ile yapılacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Açıklamaya göre Dimorphos, asteroid Didymos’un bir uydusu ve Didymoon takma adıyla da anlıyor. Yaklaşık 160 metre genişliğinde ve her 12 saatte bir güneşin etrafında dönen Dimorphos, Dünya’dan 11 milyon km uzakta yer alıyor.

SpaceX’in DART görevi kapsamında Falcon 9 ile beraber uzaya attığı NASA uzay aracının Dimorphos’a çarpması söylendiği kadarıyla tam olarak 2022 Eylül-Ekim ayları arasında olacak. Burada hedef Dimorphos’un yörüngesini az da olsa değiştirmek olacak ve NASA’nın buna ulaşıp ulaşamayacağını, oluşturulan etkinin ne kadar etki edeceğini hep birlikte göreceğiz.

İlginizi Çekebilir

Çok ses getiren insansı robot